zdroj: Warner Bros. Pictures

Vízia, ktorú vytvára anitivaxerská kampaň, nevyzerá ružovo.

Očkovanie je kritická záležitosť, ktorá je nevyhnutá k tomu, aby sme zachovali všeobecnú imunitu obyvateľstva. Našťastie sa však nájdu ľudia, ktorí sa nechali oklamať falošnými domnienkami o tom, že očkovanie spôsobuje autizmus. Niektorí z nich si dokonca myslia, že očkovanie samotné je len spôsob, akým z nás chcú farmaceutické spoločnosti vytrieskať peniaze.

Práve ľudia, ktorí týmto falošným správam podliehajú, predstavujú veľké riziko pre spoločnosť. Tým, že odmietajú očkovanie pre svoje deti, ohrozujú nielen ich zdravie, no aj zdravie cudzích detí. My sme pre vás dnes dali dohromady desiatku fiktívnych filmov o epidémiách, ktoré by mohli poslúžiť ako zdvihnutý prst pred podliehaním takejto nezabezpečenej kampani.

12 opíc/ Twelve Monkeys

ČSFD: 87 %
IMDB: 8/10

Táto klasika s Bradom Pittom a Bruceom Willisom rozpráva o dystopickej budúcnosti. Hlavným hrdinom filmu je James Cole, ktorý je súčasťou vyhnancov, ktorých úlohou je spasiť Zem. Je vyslaný do minulosti spolu s ďalšími nedobrovoľnými dobrovoľníkmi, aby zamedzili katastrofe, v dôsledku ktorej zostalo na Zemi len jedno percento obyvateľstva.

Maggie

ČSFD: 53 %
IMDB: 5,6/10

Maggie je titul, v ktorom môžeme vidieť (a nostalgicky si zaspomínať na) Arnolda Schwarzeneggra. Ten sa ocitá v prekérnej situácii. Vonku totiž zúri vírus, ktorý premieňa ľudí na zombie. Obeťou sa má čoskoro stať aj dcéra, ktorú unáša z nemocnice. Snaží sa doma o ňu postarať, no jej bolestivá premena je na spadnutie. Hlavný hrdina však odmieta vydať svoju dcéru polícii.

Potomkovia ľudí/ Children of Men

ČSFD: 78 %
IMDB: 7,9/10

Toto (takmer) oscarové dielo zasadené do roku 2027, rozpráva temný príbeh, v ktorého hlavnej úlohe sa predstavuje Clive Owen. Jeho réžie sa ujal nadaný Alfonso Cuarón, ktorému sa práve skrz tento snímok podarilo spraviť si vo filmárskom svete renomovaný status.

Bol raz jeden život/ Il était une fois… la vie

ČSFD: 91 %
IMDB: 8,1/10

Bol raz jeden život je síce seriál, no pre tých, ktorí nedávali pozor na biológii, môže predstavovať skutočne bohatý zdroj informácii. Tie sú podávané tak banálne, že by im mali pochopiť aj tí najmenší. Mimo iného sa (nielen) deti dozvedia to, ako funguje imunitný systém a továrnička s názvom ľudské telo.

Nákaza/ Contagion

ČSFD: 66 %
IMDB: 6,6/10

Steven Soderbergh je rozhodne vizionár. Tento výnimočný režisér stojí za niekoľkými projektami, ktoré sa rozhodne môžu pochváliť svojou unikátnosťou. Za zmienku určite stojí film Nepříčetná, ktorý bol celý nakrútený na iPhone. Výnimku však netvorí ani strhujúci thriller nákaza, v ktorom môžeme v hlavných úlohách vidieť hviezdy ako Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law či Kate Winslet.

Dokonalý cit/ Perfect Sense

ČSFD: 75 %
IMDB: 7,1/10

Perfect Sense je prekrásny titul, ktorý balansuje na hranici ponurej hrozby a surreálnej metafory. Ewan McGregor a Eva Green vo filme Davida Mackenzieho predstavujú myšlienku nákazy veľmi nehollywoodsky. Ona je epidemologička, on je šéfkuchár. Nachádzajú medzi sebou úžasné city, ktoré predtým nepoznali, no zdá sa akoby zbytok sveta umieral.

Svetová vojna Z/ World War Z

ČSFD: 75 %
IMDB: 7/10

Prirovnávať dôsledky antivaxerov k zombie apokalypse je možno troška premrštené, no stále to nie je úplne mimo. Práve takto nevinne sa totiž rozvíja zápletka mnohých podobne ladených filmov. Napriek tomu, že Svetová vojna Z je blockbustrový trhák, takúto situáciu opisuje veľmi reálne. Teda samozrejme ak realitu chápeme v medziach Mission Impossible.

Cargo

ČSFD: 61 %
IMDB: 8,8/10

Na záver si spomenieme titul Cargo, ktorý k zombie žánru pristupuje veľmi netradične. Viac ako na tematiku samotného vírusu sa zameriava na vzťah otca k jeho malej dcérke. Film rozpráva o tom, že pre svoje deti chceme vždy len to najlepšie. Vo svete, kde nákaza číha na každom rohu, sa ich snažíme ochrániť o to viac. Aj za cenu vlastného života.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )