Foto: MovieStillsDB

K fentanylu sa v Amerike uchyľuje rekordné množstvo ľudí. Môže za to seriál Euphoria?

Prvá séria seriálu Euphoria bola odvysielaná ešte v polovici júna roku 2019. Odvtedy množstvo nadšených fanúšikov čakalo, kedy uzrie svetlo sveta druhá séria. Tej sme sa napokon dočkali začiatkom tohto roka. Mohol však seriál zapríčiniť rapídny nárast množstva užívateľov tejto nebezpečnej drogy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Rue experimentovala s obrovským množstvom drog

Už krátko po odvysielaní prvej série si seriál Euphoria získal množstvo fanúšikov a obrovskú popularitu. Diváci s napätím sledovali osud Rue (stvárnila ju speváčka a herečka Zendaya), Jules (Hunter Schafer) a ďalších postáv. Ako píše portál Collider, bola to však zároveň aj provokácia, kde nechýbali drogy a sex. Práve kvôli tomu sa našli aj takí, ktorí seriál kritizovali a tvrdili, že mladých ľudí navádza na zlé chodníčky. Už v druhej epizóde prvej série totiž 17-ročná Rue siahne práve po fentanyle. Jej závislosť sa postupne prehlbuje a obracia jej život naruby. Skúša marihuanu, Xanax, ale aj ďalšie návykové látky.

Foto: MovieStillsDB

Je však skutočne možné tvrdiť, že seriál je príčinou toho, že prudko vzrástol počet ľudí, ktorí sa uchyľujú k drogám, vrátane životu nebezpečného fentanylu? Podľa odborníkov jeden seriál nestačí k tomu, aby sa rozpútala pandémia užívania návykových látok. V období medzi januárom 2018 a decembrom 2021 sa zdvojnásobilo množstvo tabliet s obsahom fentanylu – syntetického opioidu, ktoré ľudia užívali, informovala štúdia publikovaná v časopise Drug and Alcohol Dependence.

Ako píše portál Science Alert, odborníci sa preto obávajú toho, že v nasledujúcich rokoch bude závratným tempom narastať počet úmrtí súvisiacich s predávkovaním fentanylom. Ten pôsobí podobne ako kodeín alebo heroín, vplýva na opioidové receptory v mozgu a pomáha tíšiť bolesť. Pre pacientov trpiacich neznesiteľnými bolesťami predstavuje výhodu fakt, že sa rýchlo vstrebáva v tuku, účinok teda nastupuje takmer okamžite.

Látka je 50-násobne účinnejšia ako heroín

Hranica medzi správnou dávkou a predávkovaním je však pri fentanyle extrémne tenká. Látka je až 50-násobne účinnejšia ako heroín, stačí len niekoľko miligramov na to, aby sa z lieku stal smrtiaci nástroj. Mnoho závislých ľudí ho dokonca kombinuje s ďalšími drogami, napríklad s heroínom, kokaínom či metamfetamínom. Na čiernom trhu však nie je možné zistiť presné zloženie tablety, ktorú človek užije. Často na to doplácajú najmä ľudia, ktorí drogy skúšajú prvýkrát.

Foto: pexels

Už teraz sa situácia vymyká spod kontroly. Odhaduje sa, že medzi októbrom 2020 a októbrom 2021 zomrelo na následky predávkovania najmenej 106 000 ľudí, pričom veľká časť z nich užila práve tablety s obsahom fentanylu či iných syntetických opioidov. Podľa odborníkov sa k návykovým látkam uchyľujú najmä ľudia, ktorí nedostali potrebnú pomoc v nemocniciach.

Okrem toho, farmaceutické spoločnosti už desiatky rokov propagujú množstvo liekov ako rýchlu a dokonalú pomoc, len málo sa však hovorí o tom, ako užívať lieky bezpečne a aké následky môže mať nadmerné užívanie a závislosť.

Vždy existuje pomoc

Ako sme už spomenuli, seriál Euphoria vyvolal množstvo kontroverzných reakcií vzhľadom na spôsob, ako vyobrazuje závislosť na drogách u tínedžerov. Podľa portálu TIME si množstvo kritikov myslí, že seriál užívanie drog medzi školákmi glorifikuje. Žiaľ, prieskum ukázal, že len v Amerike čelilo závislosti od drog až 1,6 milióna detí vo veku od 12 do 17 rokov.

Foto: pexels

Podľa Správy o drogách z roku 2019 s drogami experimentujú aj mladí Slováci vo veku od 15 rokov. Skúšajú najmä kanabis, často však experimentujú aj s metamfetamínom či extázou. Lekári varujú – je to obrovský problém. Podľa doktorky Lynn Fiellinovej, ktorá sa špecializuje v oblasti závislostí, v roku 2020 vyskúšali drogy po prvýkrát, vrátane fentanylu, milióny detí po celom svete.

Čo však seriál Euphoria neukazuje, sú možnosti liečby, tá je predsa dostupná vždy. Psychiatri sa podľa portálu TIME zhodujú, že liečba je náročná, no Rue nepreskúmala všetky svoje možnosti.

Nezabúdajte, pomoc vždy existuje. Informácie nájdete napríklad na stránke Info drogy. Nájdete tu Linku pomoci pre závislých od alkoholu a drog (02/53 417 464), ale aj Linku dôvery pre drogovo závislých (02/62 246 836).

Uložiť článok

Najnovšie články