sciencealert.com

Matej Mensatoris / / Veda
Ak by ste hľadali krajinu, kde je vlaková doprava na jednej z najvyspelejších úrovní, tak by vás pravdepodobne ako prvé napadlo Japonsko. Už teraz sa...

Ak by ste hľadali krajinu, kde je vlaková doprava na jednej z najvyspelejších úrovní, tak by vás pravdepodobne ako prvé napadlo Japonsko. Už teraz sa tam môžete previesť vlakom, ktorý vás odvezie rýchlosťou až 580 km/h. Teraz ale japonskí inžinieri a dizajnéri prišli so skutočne šokujúcim cieľom. Chcú mať vlaky, ktoré budú prakticky neviditeľné, a to už o dva roky.

Japonský architekt Kazuyo Sedžima z japonskej firmy Sanaa navrhol fascinujúci dizajn budúcich japonských vlakov. Stihol zaň už dostať aj Pritzkerovu cenu, ktorá sa považuje za neoficiálnu Nobelovú cenu za architektúru. Vlak samozrejme nebude neviditeľný takým štýlom, aký poznáme zo sci-fi, no bude mať super reflexný povrch. Vďaka tomu, že bude odrážať okolitú scenériu, dokonale tak zapadne do prostredia.

sciencealert.com
sciencealert.com

Čo robí tento projekt zaujímavý, je to, že tento dizajn je možné aplikovať aj na súčasné premávajúce japonské vlaky. Japonské železnice už požiadali Sedžimu aby upravil dizajn expresného vlaku Red Arrow pri príležitosti jeho výročia.

Očakáva sa, že už v roku 2018 bude v Japonsku jazdiť „neviditeľná“ súprava na trati dlhej 178 kilometrov.

Žiaľ nie sú k dispozícii žiadne technické údaje týkajúce sa takéhoto neviditeľného dizajnu. Predpokladá sa, že na niektoré časti je použitá sústava zrkadiel, pri iných je zase použitá špeciálna úprava opracovania kovových častí do vysokého lesku.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o tomto vlaku, pozrite si video.

[youtube o0b4pBGWw1Q 720 410]

Neviditeľnosť, alebo skôr priehľadnosť, tentoraz kapoty auta, sa podarilo aj automobilke Land-Rover. Tento svoj koncept predstavila v New Yorku v roku 2014 na výstave nových automobilových technológii. Vďaka ich konceptu vidíte, čo sa deje pod kapotou vášho auta.

Automobilka docielila transparentný efekt kapoty pomocou kamier umiestnených na mnohých miestach auta. Údaje odtiaľ sa prenášajú do head-up displeja, vďaka čomu môže vodič vidieť, čo sa mu deje pod kolesami auta.

Podľa nás má tento výdobytok priehľadnej kapoty ešte jednu výhodu. Môžete vidieť, či sa vám náhodou pri motore nevyhrieva túlavá mačka, alebo prípadne, ak ste v lese, tak nejaký lesný návštevník, napríklad veverička.

Pozrite si na videu, ako vyzerá auto s priehľadnou kapotou.

[youtube 6TRGwLDLRp8 720 410]

I keď o praktickosti obidvoch týchto vylepšení, či už vlaku alebo automobilu, presvedčení nie sme, musíme uznať, že obidva projekty sú veľmi zaujímavé a inšpiratívne. Najmä čo sa týka toho vlaku, ide skutočne o skvelý dizajnérsky koncept, ktorý ako vyzerá, už čoskoro bude v „Krajine vychádzajúceho slnka“ realitou. Ktovie, či sa aj my niekedy v budúcnosti dočkáme aspoň niečoho podobného, aj na našich vlakoch.

0
Komentovať (0)