Foto: Profimedia/Unsplash

Japonské čerešne známe ako sakury tento rok rozkvitli v dôsledku klimatickej zmeny najskôr za ostatných 1200 rokov.

Sakury rozkvitli v japonskom meste Kjóto minulý piatok – teda ešte v marci, ktorý bol mimoriadne teplý. Ide o najskorší zaznamenaný termín ich zakvitnutia za viac ako 1200 rokov, odkedy sa tento jav eviduje. Informoval o tom v utorok britský denník The Independent.

Piatkový rekord tak prekonal rekord predchádzajúci, z 27. marca 1409. Ako pripomína The Independent, podľa historických záznamov sakury úplne najskôr rozkvitli na jar v roku 812 n. l.

Čerešne sú citlivé na teplotu

„Záznamy o kvitnutí sakúr sú pre výskum klimatických zmien neuveriteľne cenné vzhľadom na dlhodobú evidenciu týchto údajov a silnú citlivosť kvitnutia japonských čerešní na jarné teploty (teplejšie jari sa zvyčajne rovnajú skoršiemu kvitnutiu),“ uviedol vedecký pracovník z Kolumbijskej univerzity Benjamin Cook, ktorý sa špecializuje na rekonštrukciu historických záznamov súvisiacich so zmenou klímy.

Záznamy o kvitnutí japonských čerešní, ktoré sú jedinečné svojou dlhovekosťou, ukazujú, že priemerný čas ich kvitnutia bol počas zhruba 1000 rokov (približne v rokoch 812 – 1800 n. l.) relatívne stabilný. V nasledujúcich rokoch však rozkvitali čoraz skôr.

Rozkvitli neobvykle skoro

Podľa Cooka od roku 1800 viedlo otepľovanie k ustálenému trendu skoršieho kvitnutia, ktoré pretrváva až do súčasnosti. Toto otepľovanie spôsobili podľa neho klimatické zmeny, ale pravdepodobne aj zvýšená urbanizácia miest v priebehu posledných storočí a prirodzene vyššia teplota mestskej zástavby, ktorá nahradila pôvodnú vegetáciu.

Foto: SITA/AP

Sakury však rozkvitli neobvykle skoro v celom Japonsku. V Tokiu dosiahli úplný rozkvet 22. marca, čo je podľa tamojších médií ich druhý najskorší dátum rozkvetu od roku 1953, približuje The Independent. V čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať tak jar. Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol.

0
Uložiť článok
Komentovať