Na tohtoročnom Uprising Reggae Festivale vystúpila aj Jah9, najvýraznejšia novodobá predstaviteľka tzv. New Roots. Na Jamajke je okrem svojich muzikantských kvalít obdivovaná aj za svoju...

Na tohtoročnom Uprising Reggae Festivale vystúpila aj Jah9, najvýraznejšia novodobá predstaviteľka tzv. New Roots. Na Jamajke je okrem svojich muzikantských kvalít obdivovaná aj za svoju krásu, a mnohí ju označujú za najkrajšiu ženskú reggae protagonistku. Zoznámili sme sa s ňou my, zoznámte sa aj vy v našom rozhovore.

JAH9

Ako si sa dostala k hudbe?

V kostole. Ako väčšina jamajských umelcov a tiež väčšina Jamajčanov vôbec.

Prečo si začala práve s reggae? Prečo nie s nejakým iným štýlom?

Reggae bolo súčasťou mojej cesty ako Rastafari. Nebolo to úplne tak, že som chcela byť umelkyňou a hudobníčkou, ale priviedla ma k tomu táto cesta. Zdalo sa mi to nevyhnutné a chcela som sa vyjadriť práve týmto spôsobom.


Chcela by si ostať pri reggae navždy? Alebo by si chcela vyskúšať aj iný hudobný štýl na vyjadrenie?

Určite skúsim aj iné štýly, teda skúšam to stále. Som ovplyvnená jazzom, soulom – hlavne kvôli kresťanskému pozadiu. Hudba v kostole je založená práve na soule a na miešaní týchto štýlov.

Hráš na nejaký hudobný nástroj? Ktorý nástroj máš najradšej?

Hrám hlavne na perkusie ale momentálne sa učím hrať aj na gitaru. Najradšej mám džembe a cabasu.

Ktorú z tvojich piesní máš najradšej?

Nemám obľúbenú pieseň, ale musím povedať, že New Name je pre mňa veľmi dôležitá skladba. Bola to prvá skladba, v ktorej som sa prihlásila k Jeho Výsosti, predtým som v skladbách spievala „iba“ o uvedomení a pozitivite. Takže je to pre mňa zlomová a veľmi dôležitá pieseň.

[youtube ge1KbMB2RrU 710 420]

A čo druhý album? Pracuješ na ňom?

Jasné. Aj na druhom, treťom aj štvrtom. (smiech)

Na všetkých naraz?

Áno. Hráme hudbu a snažíme sa , aby to znelo čo najlepšie. Niekedy napíšete veci aj dopredu, ale ešte neprišiel čas ich vydať. Máme projekt, s ktorým hrávame. Všetky veci nám pomáha upravovať náš hudobný producent, Sheldon Burner, ktorý mi pomáhal aj so skladbou New Name.

JAH9 (4)Kde koncertuješ najviac?

Je to buď Nemecko alebo USA, konkrétne Kalifornia. A samozrejme úplne najviac na Jamajke.

Aký je najväčší rozdiel medzi koncertom na Jamajke a niekde inde vo svete, v Európe?

Európania milujú roots. Jamajčania si potrpia na nových štýloch a na väčších experimentoch. Takže to je najväčší rozdiel.

Počula si o Uprisingu aj niekedy predtým, ako si tu mala hrať?

Áno.

Plánuješ stráviť nejaký ten čas na Slovensku?

Nie. Chcela by som, ale skoro ráno odchádzame na festival do Poľska.

Čo máš najradšej na svojich koncertoch?

Milujem dubwise. Milujem keď hrajú spolu bicie a basa a ja sa môžem strácať v tejto hudbe.

Akú hudbu počúvaš najviac?

Počúvam veľa roots. Počúvam veľa inštrumentálneho dub-u, počúvam jazz a taktiež aj klasickú hudbu no všetko to závisí podľa nálady akú práve mám.

Kto je tvoja najväčšia inšpirácia?

Jeho Výsosť, Hailie Selassie I., on je moja najväčšia inšpirácia. Prečítala som jeho autobiografiu a cítim sa byť spätá s jeho cestou, nie len preto, lebo som Rasta, ale je to hlavne veľmi inšpiratívny človek. Takže áno, jednoznačne on.

Veríš v zmenu vo svete práve hudbou reggae?

Určite áno.

Myslíš, že je to jediná cesta?

Nie. Zmena musí nastať najprv na individuálnej úrovni a myslím si, že reggae inšpiruje ľudí aby sa uvedomili, Rastafari inšpiruje ľudí k sebauvedomeniu. Hocičo, čo podporuje spiritualitu vás spája s vašim vnútorným hlasom  a vašim duchom. Keď budeme takto prepojení, príde píležitosť na zmenu. Môže to prísť cez jógu, hudbu, vzdelanie, meditáciu. Keď sa to začne diať individuálne u každého, tak je to možné.

JAH9 (2)Možno jedna ťažšia otázka. Myslíš si, že by mohla vzniknúť ďalšia veľká svetová vojna?

Sú vojny a chýry o vojnách. Myslím si, že kým človek nedokáže nájsť dôvod súcitu k jeho bratom a kým peniaze budú motívom, ktorý vedie ľudí, vždy bude príležitosť na vojnu, lebo vojna je drahá vec, a je to niečo, z čoho majú niektorí ľudia úžitok. Tým sú peniaze, ktoré sa dajú zarobiť – vojna bude – a bude šanca aby ju niekto využil.

Rozmýšľaš niekedy o repatriácii (návrat do Afriky)?

Repatriácia začína najskôr v mysli a musíš sa na to pripraviť, lebo sa nemôžeme len tak vrátiť späť do Afriky s prázdnymi vreckami. Misíme mať plán, musíme sa pripraviť na to, čo tam budeme robiť, aby sme boli prínosom. Moja repatriácia už začala.

Rešpektuješ všetky ostatné náboženstvá?

Náboženstvo je nástroj na rozdeľovanie, to čo naozaj potrebujeme, je spiritualita, ako som vravela predtým. Spojenie individuality s jeho vlastným duchom. Individualita znamená nedeliteľnú dualitu, tak ako si telo, tak si aj duch. Si duch, ktorý má meno. A keď sa takto identifikuješ, nemusíš sa odlučovať od svojich bratov a sestier. Myslím si, že náboženstvo je niekedy používane ako nástroj odlučovania. Nemám rada náboženstvá, ale spojenie s duchom. Ale vidím úlohu náboženstva. Inštitucionalizuje duchovnú cestu. Ak je raz tvoja cesta založená na duchu, nemal by si z nej zísť.

Mala si alebo máš aj inú prácu ako je živiť sa hudbou?

Ale áno. Vyštudovala som postgraduálny stupeň. Mala som výbornú funkciu v hlavnej poisťovni Karibiku a nikto si nemyslel, že myslím svoj odchod z práce vážne. Predtým ako som začala s hudbou, som mala úplne iný život. Keď ťa niečo volá, musíš sa tomu poddať.

Si šťastná?

Vo svojom živote som veľmi šťastná, som veľmi požehnaná, mám okolo seba úžastných, talentovaných ľudí, rodinu čo ma podporuje, ľudí, ktorí ma naozaj milujú a dostala som šancu cestovať po svete, spievať a zdielať pozitívne správy. Ó áno, som naozaj šťastná.

Čo by si chcela najviac na svete?

Viac porozumenia a súcitu. Ľudia potrebujú viac trpezlivosti, aby poznávali a pochopili veci okolo seba. Nikto nemá na seba čas, žijeme príliš rýchlo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )