Foto: NASA

Vedcom v Indii sa podaril objav, aký sa nevidí len tak, každý deň.

Novým objavom je exoplanéta Saturnu, ktorá obieha okolo hviezdy podobnej Slnku. Od nás je vzdialená 600 svetelných rokov a odhaduje sa, že je 27 krát väčšia ako Zem. Exoplanéta dostala epické pomenovanie EPIC 211945201b alebo v skratke K2-236b.

Článok pokračuje pod videom ↓


 

Svojim objavom sa India zaradila medzi neveľkú skupinku krajín, ktoré sa môžu pochváliť „vlastnou“ exoplanétou. Doteraz bolo objavených celkovo 3 786 exoplanét, nájdenie ďalšej, teda nemožno označiť za prevratný objav, ktorý by zmenil dejiny sveta. Väčšinu z doterajších exoplanét, približne 2 600 si však na svoje konto pripísala NASA, a to za pomoci Keplerovho teleskopu. Hrdosť indických vedcov je teda jednoznačne zaslúžená.

O exoplanéte sa už nejaký čas vedelo, odborníci si však neboli istí, či nejde len o kométu alebo iný objekt. Definitívne potvrdiť fakt, že ide naozaj o planétu, sa podarilo až tímu indických vedcov. Na čele tímu odborníkov z Physical Research Laboratory v Ahmedabáde stál Abhijit Chakraborty. Rok a pol spolupracovali s odborníkmi z observatória Gurushikhar v Mount Abi. Po dlhej dobe skúmania zmien svetla a iných výpočtov, mohli časopisy pod taktovou American Astronomical Society’s- Astronomical Journal a  The Astronomical Journal uverejniť vyhlásenie, že objekt s názvom EPIC 211945201 je skutočne planéta.

In an epic Indian discovery, a team from the Physical Research Laboratory, #Ahmedabad, has spotted for the first time a distant planet six times bigger than Earth and revolving around a Sun-like star about 600 light years away. Both the planet and the star have been named EPIC. "With this discovery India has joined a handful of countries which have discovered planets around stars," #PRL's parent Indian Space Research Organisation has announced. Significantly, the discovery was made using a #PRL-designed spectrograph, PARAS, to measure and confirm the mass of the new planet. #EPIC #211945201b (or K2-236b) is the name given to the planet by the discovery team led by PRL's Abhijit Chakraborty. The host star is named #EPIC 211945201 or #K2-236. Source:The Hindu #isro #epic

A post shared by ISRO (@isro_india) on

Vedci však zároveň potvrdili, že planéta nie je vhodným miestom pre život. K hviezde, okolo ktorej obieha, je sedemkrát bližšie, ako Zem k Slnku a odhaduje sa, že teplota na povrchu planéty dosahuje až 600°C. Vzhľadom na obežnú dráhu novoobjavenej planéty si odborníci myslia, že jeden rok tu trvá zhruba 19,5 dňa.

Aj keď nás teda nový objav nespasí, dokazuje, že aj India je plne vybavená na vykonávanie veľkých objavov. Za posledných niekoľko rokov podnikla množstvo krokov, aby sa výskum v krajine posunul vpred. Napríklad, za relatívne nízku sumu sa im podarilo vyslať sondu na obežnú dráhu Marsu. Snaha, ktorú indickí vedci vynakladajú, je dôkazom toho, že nezáleží na tom, v ktorej krajine výskum prebieha. Čím viac hláv, tým skôr sa možno ľudstvu podarí natrafiť na stopy mimozemského života alebo objaviť miesto, kde by ľudstvo dokázalo vo vesmíre prežiť.

Okrem toho, posunie nás to opäť o niečo bližšie k pochopeniu toho, ako sa takéto exoplanéty vytvárajú tak blízko k hviezdam, okolo ktorých obiehajú.

Pozri aj: Tento pokus strčí do vrecka všetkých zástancov plochej Zeme. Geniálny experiment, ktorý sa rýchlo šíri internetom, krásne ilustruje guľatosť Zeme

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články