Foto: @bernard_benavides, Jordi Bernabeu Farrús

India je krajina mnohých kontrastov...Tento krásny kút sveta vám už čoskoro predstaví Cestovateľské kino.

Bohatí verzus milióny ľudí žijúcich na hranici chudoby. Obdobia výdatných monzúnov striedajú mesiace sucha. Teplé úrodné nížiny môžete vymeniť za obrovské 7000 metrov vysoké vrcholy Himalájií. To je len niekoľko príkladov mnohých indických kontrastov. Jedna z najväčších a najľudnatejších krajín sveta ponúka každému návštevníkovi všetko, po čom túži. Dnes vám ukážeme len niekoľko miest, oveľa viac vám o Indii prezradí najbližšie Cestovateľské kino.

Snáď najnavštevovanejšou pamiatkou v Indii je slávny palác Tádž Mahal. Takmer 400 ročný komplex je pozostatkom Mogulskej kultúry, ktorá dlhé roky ovládala takmer celú Indiu. Stavba je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Taj Mahal

Dolina Nubra s priemernou nadmorskou výškou 3000 metrov patrí po Himalájskych vrcholoch medzi najvyhľadávanejšie destinácie na turistiku v Indii. Prístup do tejto oblasti nie je jednoduchý, no ak sa tu dostanete, určite nebudete ľutovať.

Nubra Valley
Komu sa nechce šlapať po horách, alebo navštevovať preplnené kultúrne pamiatky, určite ocení Andamanské a Nikobarské ostrovy, ktoré ponúkajú skutočnú indickú exotiku. Priehľadná voda a množstvo malých ostrovov, tichých a opustených zátok, medzi ktorými sa môžete prepravovať na takýchto člnoch.

6451

Cestovatelia hovoria, že ak chcete spoznať pravú Indiu, musíte navštíviť Váránasí, mesto ležiace na brehu rieky Gangy, považované za sväté mesto hinduizmu, budhizmu a džinizmu. Až tu vraj môžete spoznať krásy indického života…

Varanasi

Vodopády Chitrakote bývajú často nazývané aj indické Niagarské vodopády a to pre ich šírku (najširší vodopád v Indii), ktorá je až 29 metrov a ich výdatnosť v období monzúnov.

chitrakote panorama
Avšak najnavštevovanejšie a najkrajšie vodopády v Indii nie sú tie najväčšie. Sú to Athirappillské vodopády, ktoré s okolitými lesmi vytvárajú jeden z najpestrejších ekosystémov v Indii.

Athirappilly Falls Kerala, India
India to však nie sú len výdatné rieky ako Indus a Ganga, ale aj kilometre a kilometre bez vody. Dôkazom je Tharská púšť, alebo aj Veľká Indická púšť, ktorá napriek tomu, že vyzerá skutočne nehostinne, bola kolískou miestnej Harapskej kultúry, prvej vyspelej civilizácie v týchto končinách.

INDIA5269A/Sunrise

Neďaleko mesta Munnar, ktoré je akýmsi rodičom Indického čaju, môžete obdivovať takéto nekonečné čajové plantáže.

Munnar Tea Plantations

Vrchol Stok Kangri so svojou výškou 6153 metrov nepatrí ani len do prvej desiatky najvyšších vrcholov Indie. Je však veľmi obľúbený najmä u horolezcov. Považuje sa totiž na najlepší tréningový vrchol pred výstupom na Mount Everest.

Stok Kangri
Nandádéví je najvyšším vrcholom, ktorý patrí Indii. Na jej území sa síce nachádza aj tretí najvyšší vrchol sveta Káčaňdžunga, no o ten sa musí deliť spolu s Nepálom. Nandádéví má síce „iba“ 7816 metrov, no je jedným z najkrajších vrcholov Himalájí.

Maa-Nandadevi

Matheran, je najmenšie vyvýšené mesto v Indii. V anglickom jazyku tu hovoríme o tzv. „hill station“, čo je vlastne mesto ležiace vysoko nad úrovňou doliny, alebo kotliny, kde ležia ďalšie sídla. Matheran leží iba 90 kilometrov od Bombaja a hovorí sa, že poskytuje najkrajšie východy a západy slnka v Indii.

IMG_6913

Na najbližšom Cestovateľskom kine vám odhalí závoj mnohovrstevnej Indie cestovateľka Marta Rajková. Návštevníci sa na tejto ceste vyberú najmä na severovýchod, ktorý patrí k menej poznaným klenotom tejto krajiny, kde ich privítajú mosty z koreňov stromov, vlhké údolia aj budhistické kláštory. S cestovateľkou Martou Rajkovou tiež navštívia sväté mesto Varanasi, vydajú sa k bájnemu Taj Mahalu a pozrú sa aj do hippisákmi presláveného mesta Goa.

Cestovateľské kino: India (Marta Rajková)

10. október – KC Dunaj, Bratislava (FB Event)

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

Cestovateľské kino
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy