Foto: IKEA

IKEA spojila sily s Ori a vytvorili robotický nábytok do malých bytov

Zatiaľ čo mestá sa rozrastajú, obytné priestory sa zmenšujú. IKEA sa preto začala venovať prispôsobivým a inovatívnym riešeniam, ktoré ľudí podporujú v tom, aby sa v malých domácnostiach nebáli realizovať veľké sny.

Potreba riešiť tento problém vyplynula z údajov a skúseností obchodných domov IKEA v Hongkongu a Japonsku. Odpoveďou je robotický nábytok ROGNAN, ktorý IKEA vytvorila v spolupráci so spoločnosťou Ori. Je vhodný do malých bytov, kde ľuďom umožní šikovne si zariadiť bývanie a užívať si pohodlie a funkcie plnohodnotnej domácnosti.

Foto: IKEA

Základ série ROGNAN tvorí úložný systém PLATSA. Séria využíva robotickú platformu spoločnosti Ori a je navrhnutá v súlade s princípmi systémového myslenia. Vďaka tomu je možné nábytku zo série ROGNAN ľahko upraviť funkcie i vzhľad, a systém PLATSA sa dá presunúť inam.

Foto: IKEA

Výrobky s dlhšou životnosťou, ktoré sa ľahko prispôsobia životným zmenám, umožňujú spotrebiteľom nakupovať s rozvahou a vyhýbať sa plytvaniu. Nábytok zo série ROGNAN je kompatibilný aj s inteligentným osvetlením TRÅDFRI.

„Namiesto zmenšovania nábytku sme ho radšej navrhli tak, aby sa dal upraviť a vždy spĺňal práve tú funkciu, ktorú potrebujete. Ak práve spíte, nepotrebujete využívať pohovku. Keď si vyberáte oblečenie zo skrine, zase nevyužívate posteľ,“ vysvetľuje Seana Strawn, Product developer for new innovations at IKEA of Sweden.

IKEA a Greyhound Original Bangkok sa venujú multifunkčnému zariadeniu do malých bytov

IKEA sa zaujíma o iné kultúry a odlišné názory na to, ako má vyzerať život v domácnosti. Neustále sa snaží prinášať riešenia pre lepší každodenný život. V rámci najnovších experimentov zavítala do Thajska, kde sa v spolupráci so spoločnosťou Greyhound Original Bangkok zamerala na multifunkčné zariadenie do malých bytov. Výsledkom je kolekcia SAMMANKOPPLA, ktorá je inšpirovaná Áziou a jej názov v preklade znamená „prepojiť“ alebo „zjednotiť“.

Foto: IKEA

Ľudia po celom svete čelia podobnému problému: žijú v malých bytoch, peňazí nemajú nazvyš, no do svojej domácnosti chcú priniesť zaujímavý dizajn a jedinečné predmety. Obyvatelia Ázie si uvedomujú, aké dôležité je dať starým výrobkom druhú šancu – či už recykláciou, opätovným použitím alebo hľadaním nového tvorivého využitia. Vďaka tomuto prístupu sa ohľaduplné využívanie vecí stáva súčasťou každodenného života.

Spomínané produkty môžeme očakávať na trhu už budúci rok.

Uložiť článok

Najnovšie články