Daily Mail

Úspech komunistickej strany v tejto čínskej oblasti dokázal vytvoriť niečo naozaj neuveriteľné. Bohatstvo, ktoré vlastnia obyvatelia obce jej môžu závidieť naozaj mnohé krajiny na tomto svete aj napriek vysokému ekonomickému rozvoju v 21. storočí.

Na východe Číny existuje tajomné socialistické miesto, ktoré minulý mesiac oslávilo 55.výročie. To však nie je nič výnimočné. Obec má 72 podlažný mrakodrap, taxi vrtuľník, zábavné parky a rad za radom postavené luxusné vily. Neveríte? Toto všetko sa nachádza v čínskej obci Huaxi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mesto a komunistický režim

Šťastie tohto mesta sa zdá byť naozaj obrovské. Ľudia tu pracujú sedem dní v týždni a každá domácnosť má hodnotu najmenej 150-tisíc dolárov, pričom naozaj každá rodina vlastní aspoň jeden automobil. To však nie je všetko. Každý jeden obyvateľ z celkového počtu 2000, ktorí žije v Huaxi, má v banke uložených 116 000 eur. Problém nástáva vtedy, keď sa rozhodnete odísť. Akonáhle definitívne opustíte Huaxi, strácate všetky vlastníctva a všetok majetok. Prečo by však mali ľudia odísť, keď majú naozaj všetko? Dedina Huaxi sa cíti optimisticky. Obec je spravovaná podľa mesta Jiangyin v provincii Jiangsu, v pobrežnej oblasti tradične známej pre svoje bohaté poľnohospodárske zdroje a samozrejme krásu krajiny. Tá sa nachádza dve hodiny jazdy autom od čínskej elektrárne Šanghaji. Po celé roky bola obec Huaxi používaná čínskými orgánmi ako výkladná skriňa. Chceli jednoducho dokázať, ako komunistický režim zmenil chudobnú dedinu do najbohatšieho regiónu. Nad vchodom do Huaxi je napísané obrovským písmom:  ,,dedina číslo jeden pod holým nebom“.

vily
Daily mail

Obrovský ekonomický rast

Obec Huaxi sa dostala na prvé stránky novín a časopisov po celej krajine v roku 2003. Práve vtedy oznámila, že jej ročný ekonomický objem dosiahol 100 miliárd jüanov (11,7 miliardy libier / 14.4billion $), v závislosti na ekonomickej stratégií a činnosti modernej Číny. O rok neskôr, Huaxi oznámila, že priemerný ročný plat jej obyvateľov bol 122,600 juanov (£ 14.319 / $ 17717) – asi 40-krát väčší, ako priemerný príjem farmárov v Číne.

taxi
Daily Mail
hotel
Daily Mail

Stavby

72-poschodový Longxi International Hotel meria 328 metrov, čiže rovnako, ako najvyššia budova v Pekingu. Stavbu označili ako 15. najvyššiu na svete. Predbehla dokonca i Eiffelovu vežu v Paríži či Chrysler Building v New Yorku. Práce na nej sa začali v roku 2007 a trvali menej než štyri roky. Náklady sa vyšplhali na sumu tri miliardy yuanov (350 miliónov eur). Pýtate sa, kto investoval do budovy umiestnenej od ruchu čínskych veľkomiest toľké peniaze? Z veľkej časti samotní občania… Každá z dvesto domácností vložilo do stavby sumu 10 miliónov yuanov.

budova
The Independent

 Hotel má viac viac než 800 apartmánov a môže ubytovať dvetisíc hostí. A práve to je fakt, ktorý je naozaj úsmevný. V obci Hoaxi je registrovaných práve 2000 obyvateľov.  Nájdete tu výstavnú sieň, rotujúcu reštauráciu, strešný bazén či množstvo záhrad. Na šesťdesiatom poschodí víta návštevníkov socha vola vyrobená z tony zlata.

vol
Daily Mail

To však ani zďaleka nie je všetko. Impozantná obec tiež postavila zábavný park, ktorý obsahuje repliky známych pamiatok, ako je napríklad Veľký čínsky múr a Zakázané mesto. Okrem toho však Skanzen obsahujúce 800 starobylých pamiatok. Dedina sa naozaj označuje ako vzorová socialistická obec. Novinári však nemôžu navštíviť komunitu bez toho, aby bolo skontrolovaní miestnymi úradmi.

Obyvatelia Huaxi sa naozaj nemôžu na nič sťažovať. Majú zapezpečené bývanie, cestovanie vlastným autom, ktoré dostanú, a ich mesačný príjem nie je vôbec nízky. Krajina sa môže pýšiť naozaj krásnym prostredím s rôznymi pamiatkami, ktoré si dedina sama vybudovala. Je to jasný príklad toho, ako sa systém štátu môže zaslúžiť o šťastie či pokojný a pohodlný život obyvateľov. Alebo je to celé iba na oko?

Pozri aj: Titanic sa potopil presne pred 105 rokmi. Na jeho palube bolo aj týchto 8 vecí, ktoré by ste tam určite nečakali

interez.sk (Anna Zábojníková), dailymail.co.uk

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články