Foto: Pixabay

Vedci to nazývajú spevom ľadovcov, no tento hluk skôr pripomína zvukové efekty z hororu.

Vedci na Antarktíde zaznamenali tlmené seizmické dunenie, ktoré vychádza priamo z útrob ľadovcov. Keď si do týchto zvukov dotvoríme trochu pozadia, pôsobia skutočne desivo. Nesmieme zabúdať na fakt, že sú tu dlhšie, ako ktorýkoľvek žijúci organizmus a väznia v sebe množstvo toxických látok, ktoré by mohli mať katastrofálny dopad na životné prostredie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Frekvencia, ktorú vedci zaznamenali je príliš nízka na to, aby ju zaznamenalo ľudské ucho. Odborníci ju preto zrýchlili 1 200 krát, a tak nám boli schopní sprostredkovať skutočne hrozivý zážitok. Julien Chaput, geofyzik a matematik zo štátnej univerzity v Colorade, prehlásil, že zvuk pôsobí, akoby ste konštantne fúkali do flauty smerovanej priamo do útrob ľadovca.

Nech to znie akokoľvek hrozivo, vedzte, že vedci sa nesnažili nahrať zvukové efekty pre najnovší film Jamesa Wana. Ich cieľom bolo zistiť viac o Rossovom šelfovom ľadovci. Ide o najväčší antarktický a svetový ľadovec plávajúci na vode. Jeho veľkosť sa môže takmer rovnať s rozlohou Španielska. Čím teplejšie je na Zemi, tým rýchlejšie sa ľadovce podobné tomuto roztápajú, čo môže mať v budúcnosti skutočne katastrofálne následky.

Aby sa mohli dozvedieť viac o činnosti Rossovho šelfového ľadovca, umiestnili pod jeho hrubú snehovú vrstvu 32 seizmických senzorov. Tie strávili na ľadovci niekoľko mesiacov od konca roka 2014 do začiatku roka 2017. Vedci zistili, že ľadovec je neustále v pohybe kvôli prúdom vetra v jeho „vnútornostiach,“ ktoré sú tiež zodpovedné za tieto zvuky.

A mammoth iceberg in Antarctica

Vrchná škrupina ľadovca má totiž tendenciu vibrovať pod silným náporom vetra. Vďaka tomuto pozorovaniu môžu vedci zistiť viac o tom, ako sa duny v jeho interiéri postupne vyvíjajú a správajú. Tým pádom budeme mať viac znalostí o tom, ako sa ľadovce správajú a budú správať v súvislosti s otepľujúcou sa planétou. Vrchnú škrupinu ľadovca vedci prirovnávajú k mamutej srsti.

Ross Ice Shelf

Tak ako ich chráni pre chladom, tak vrchná škrupina chráni ľadovec pred pôsobením počasia a iných vplyvov v „exteriéri“. V súčasnosti je však na takýto výskum veľmi zlý čas, pretože ľadovce sú neustále v pohybe a geofyzici ich tak nestíhajú sledovať. Je však dôležité, že práve takéto zistenia by nás mohli ochrániť pred blížiacou sa katastrofou. Alebo ju aspoň oddialiť.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články