foto: Astronaut photograph ISS042-E-178671 by unspecified member of the Expedition 42 crew. Caption by M. Justin Wilkinson, Texas State University, Jacobs Contract, at NASA-JSC. [Public domain], via Wikimedia Commons

Hlavnou otázkou už nie je, či zemetrasenie zasiahne, ale kedy zasiahne.

Neďaleko Nového Zélandu hlboko pod hladinou oceánu číha nebezpečenstvo s neuveriteľnou silou. Dôsledkom podsúvania lytosferických dosiek vznikla trhlina, ktorá už nie je len možným nebezpečenstvom. Vedci nedokážu stanoviť, kedy zemetrasenie zasiahne, no vlna, ktorá s jeho príchodom vznikne, bude schopná so sebou zobrať celé mestá. 

V okolí severnej časti ostrova Nový Zéland existuje zóna, v ktorej sa pod seba podsúvajú austrálska a tichooceánska zemská platňa. Trhlina, ktorá týmto javom vzniká, má dokonca aj svoje meno. Vedci ju nazvali Hikurangi a rozhodli sa na ňu lepšie pozrieť po tom, čo v roku 2016 susedná Kaikoura spôsobila zemetrasenie, ktoré otriaslo južným ostrovom Nového Zélandu.

V minulosti vedci o tejto trhline vedeli, ale nevenovali jej nejak zvláštnu pozornosť. To sa však radikálne zmenilo. Dohady o tom, či zasiahne, sa tak behom krátkej chvíle zmenili na otázku, kedy zasiahne. Vzhľadom na túto hrozbu zahájili tvorbu plánu „Odozva na Hikurangi“, ktorý bude zrealizovaný v prípade uskutočnenia zemetrasenia s následnou tsunami.

Samotný plán zahŕňa päť skupín pre civilnú núdzovú obranu, pozostávajúcich zo spolupráce rôznych komunít severného a južného ostrova Nového Zélandu. Zároveň poskytne obyvateľom jasný návod, ako sa čo najlepšie pripraviť na prežitie tohto veľkého prírodného zásahu. Odhadovaná magnitúda zemetrasenia je 8,9 a vlna, ktorú vytvorí s určitosťou zasiahne, ba priam zmetie mestá v severnej časti ostrova.

Vedúca projektu Natasha Goldring konštatuje, že odhadovaná sila zemetrasenia sa môže byť reálna: „Scenár, na základe ktorého sa snažíme vytvoriť podporný plán pre obyvateľov, je veľmi realistickým príkladom toho, čomu by sme mohli čeliť v našich životoch alebo toho, čoho sa dožijú naše vnúčatá, či pravnúčatá.“ 

„Vieme, že Hikurangi môže spôsobiť zemetrasenia a tsunami. Tieto udalosti sa už v minulosti udiali,“ dodáva Dr. Wallace„Zatiaľ čo oblasť podrobujeme ďalším prieskumom, pre získanie jasnejšieho obrazu nebezpečenstva, ktoré odtiaľ hrozí, vieme aj to, že kolízia môže nastať kedykoľvek v blízkej či ďalekej budúcnosti.“

Najbližším krokom, ktorý sa zrealizuje v priebehu mesiaca február, sú stretnutia rôznych zainteresovaných strán, ktoré budú mať jasnú úlohu vo vykonávaní civilnej obrany pred a po uskutočnení týchto hrozieb. Medzi ne patrí miestna vláda spoločne s vládou krajiny, poskytovatelia infraštruktúry v regióne či záchranné zložky.

Neodmysliteľnými účastníkmi projektu budú aj zdravotníci, neziskové organizácie a experti z rôznych univerzít a významných obchodných sektorov.

dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy