Do konca tohto storočia by sa globálna teplota mohla zvýšiť minimálne o 2,5 °C. Na Zemi zavládne peklo, ktoré bude mať katastrofálny vplyv pre ľudstvo, ale i faunu a flóru.
Fatálne zlyhanie ľudstva bude mať v budúcnosti podobu hladomoru, masovej migrácie, návalov tepla alebo extrémnych záplav. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informuje TV Nova na základe The Guardian.
Čaká nás ťažká budúcnosť
Poprední svetoví klimatológovia očakávajú, že do konca storočia dôjde k prekročeniu medzinárodne dohodnutých cieľov tým, že globálne teploty budú vyššie najmenej o 2,5 °C.
Mnohí z nich si predstavujú „polodystropickú“ budúcnosť, ktorá bude mať príchuť hladomoru, konfliktov, prílivov horúčav, lesných požiarov i záplav, a to v oveľa väčšom rozsahu, ako je tomu dnes.
„Myslím si, že v budúcich piatich rokoch smerujeme k veľkému spoločenskému rozvratu,“ povedala Gretta Peclová z austrálskej Tasmánskej univerzity.
Predpovedá, že nás čaká jedna extrémna udalosť za druhou, dôjde k narušeniu výroby potravín a vyhliadky do budúcnosti sú skutočne zúfalé.
Vedci sa okrem iného zhodujú aj na tom, že boj s klimatickou krízou musí jednoznačne pokračovať.
„Už dlho hovorím, že v dôsledku globálneho otepľovania stratíme všetko – všetok moderný život, väčšinu života na Zemi. Miliardy ľudských životov, obývateľnú planétu. Vidí to stále viac klimatológov. Prosím, začnite počúvať,“ upozornil ľudstvo Peter Kalmus, klimatológ NASA.
Dodal tiež, že zvolení lídri a korporáty naďalej uprednostňujú svoju osobnú moc a bohatstvo za cenu nezvratnej straty všetkého. A to napriek tomu, že sa táto nenávratná strata dostáva stále viac do popredia.
Odborníci ďalej pripomínajú, že klimatická kríza má na konte už množstvo vyhasnutých ľudských životov i pokles životnej úrovne. Len za posledné štyri roky sa teplota zvýšila o 1,2 °C.
„To je len začiatok. Pripútajte sa!“ varoval profesor Jesse Keenan z Tulane University v New Orleans.
Nikdy ste o tom nepočuli: Briti chceli „zabiť“ Hitlera. Vojna skončila, odpálili najväčší nejadrový výbuch v dejinách
Ochutnali sme Plačkovej špecialitu v jej novom bare v horách, bloček nám vybrali z odpadkov. Ponúka šampanské za 800 €
Ako prvá porodila osmorčatá, ktoré prežili, stala sa najnenávidenejšou matkou sveta. Fotila akty, živila sa aj pornom
Ricardo sa prisťahoval na Slovensko. Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, stavať ho začali ešte za Mečiara
Cunami z 26. decembra 2004 v číslach: Vlna sa rútila 800 km/h. Akoby spadlo 23-tisíc hirošimských bômb
Nejedol dva mesiace: Muž uviazol v zasneženom aute. Nikto nechápe, ako prežil, lekári hovoria o zázraku
Bianca ukázala nahý zadok, inšpirovala našu Bianku: Tieto kauzy hýbali spoločnosťou v roku 2025, aj ste na ne zabudli
Ladislav otvoril unikátne kino, aké inde na Slovensku nenájdete: Ľudia odchádzajú nadšení, na vstupnom ušetria










Nahlásiť chybu v článku