Foto: Pixabay

Zuzana Veslíková / / News
Úlohou konverznej liečby je vytvárať ex-gayov. Má však nepriaznivé účinky na vývin psychiky, a preto bola na Havaji zakázaná.

Homosexuáli to nemajú v živote jednoduché. Okrem vlastných problémov sa musia vyrovnávať aj s odcudzovaním okolia a čo je najhoršie, často aj s opovrhnutím zo strany vlastnej rodiny. Niektorí sú toho názoru, že by sa mali liečiť, aby sa z nich znova stali plnohodnotní ľudia.

Havaj však teraz zakázal liečenie mladých LGBT ľudí takzvanou konverznou terapiou. Reparatívna terapia je kontroverzný spôsob liečby, ktorý by mal z homosexuála urobiť heterosexuála. Jej zástancami sú najmä ľudia, ktorí si myslia, že homosexualita je len dočasný stav, a preto je potrebné chorého jedinca vyliečiť. Musí sa z toho predsa len nejako dostať. Havaj sa stal 12. štátom, v ktorom táto liečba funguje. Teraz ale tomu má byť koniec.

foto: pixabay.com

Zákon o zrušení liečby nadobudne svoju platnosť 1. júla a predstavuje významný a dôležitý krok vpred, čo sa týka práv LGBT komunity. „Vedecký výskum, ktorý sa zaoberal výsledkami liečby konverznou terapiou ukázal, že nie je účinná, dokonca má dlhodobé škodlivé účinky na psychiku neplnoletých osôb,“  hovorí  David Ige, ktorý podpísal jeho návrh. „Mládež môže upadať do depresie alebo beznádeje. A toto nemá na našom krásnom ostrove čo hľadať.“

Konverzná terapia už bola odsúdená aj mnohými bojovníkmi a organizáciami za ľudské práva. Niektoré krajiny však zašli až tak ďaleko, že sa dokonca rozhodli túto liečbu pacientom financovať.

Foto: Pixabay

„Mnoho mojich kamarátov má rodičov, ktorí sa nevedia vyrovnať s ich orientáciou a akceptovať ich, tak ako to dokážu tí moji. Preto im aj sami navrhujú túto liečbu,“ píše len 17-ročná Andrea Kirk pre Hawaii News Now. „Moja kamarátka kvôli tomu radšej odišla z domu.“

Nový zákon sa snaží dať mladým ľuďom na výber a možnosť rozhodnúť sa vlastnou hlavou. Jedná sa o ich život a nemali by pri tom podliehať nátlaku, aj keď neraz vychádza práve zo strany ich najbližších osôb.

Pozri aj: Toto dievčatko trpí zvláštnym syndrómom, vďaka ktorému sa jej nedajú učesať vlasy. Vyslúžilo si prezývku druhý Einstein

indy100.com
0
Komentovať (0)