Foto: Anna Opinová

Mladá Slovenka Anna Opiniová sa rozhodla poslať fotku do jednej z najväčších fotografických súťaží na svete, ktorú organizuje a podporuje spoločnosť Nikon už od roku 1969.

Nápad Anny Opinovej, rodáčky zo Starej Ľubovne, sa pretavil do celosvetovej slávy. Jej fotografia s názvom „Záhadný“, ktorá vznikla náhodou popri svadobnom fotení, totiž zaznamenala nečakaný svetový úspech a zaradila sa medzi diela špičkových fotografov z celého sveta. Teraz máte šancu pridať sa k nej aj vy.

Za takmer päťdesiat rokov sa súťaže Nikon Photo Contest zúčastnili desiatky tisíc súťažiacich, a úspech v akejkoľvek kategórii sa radí k hodnotnému zárezu, hoci aj amatérskeho fotografa, ktorý chcel len vyskúšať šťastie. Jej úspech tak patrí k historicky prvému umiestneniu Slovenska v tejto súťaži s dlhoročnou históriou.

Anna odfotila víťaznú fotografiu náhodou popri svadobnom fotení

Anna sa fotografovaniu venovala v čase zapojenia sa do súťaže len niečo viac ako jeden rok. Všetko, čo sa naučila, zvládla jednoduchou metódou pokusu a omylu, ktorý uplatňovala ešte počas štúdia na ekonomickej univerzite, kde si dokázala nájsť čas aj na to, čo ju bavilo. Uspieť v súťaži pritom nebolo vôbec jednoduché. Dôvod? Do súťaže sa totiž prihlásilo celkom 21 511 fotografov zo 170 krajín a oblastí, ktorí dokopy odovzdali až 76 356 fotografických diel a vytvorili tak nový rekord.

Minuloročná víťazná fotografia Slovenky v kategórii Next Generation

Počet fotiek však znamenal aj obrovskú konkurenciu v podobe prepracovaných kompozícií, momentov a silných príbehov, ktoré sa za jednotlivými snímkami skrývali. O to náročnejšia bola úloha odbornej komisie zloženej najmä z profesionálov na čele so svetovo uznávaným grafikom a výtvarníkom Nevillom Brodym.

Do tejto súťaže sa môžete prihlásiť tento rok aj vy

37. ročník súťaže Nikon Photo Contest bude pozostávať z troch kategórií: Open, Next Generation a Short Film. Témou kategórie Open je „Zmena“. Život v čase významných zmien: od práce a životného štýlu až po klímu. Nikon vyzýva fotografov, ktorí sa chcú podeliť o svoje práce s ostatnými, aby zasielali svoje príspevky na uvedenú tému.

Témou kategórie Next Generation, do ktorej sa môžu prihlásiť fotografi do 25 rokov, je „Identita“ a spoločnosť Nikon v tomto prípade očakáva príspevky, v ktorých budú príslušníci mladšej generácie odhaľovať, kým sú.

A témou kategórie Short Film je „Nádej“ a Nikon očakáva príspevky, ktoré vrhnú svetlo nádeje na našu budúcnosť.

Do súťaže sa môžu zapojiť profesionálni i amatérski fotografi, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo národnosť a to do 31. januára 2019.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )