Foto: Irene Rudnyk

Fotografka dostala presne to, za čo si zaplatila. Jej experiment je však zdvihnutým prstom pre všetkých, ktorí chcú ušetriť na kvalite.

Ak ste už niekedy skúšali čo-to upraviť vo Photoshope, určite nám dáte za pravdu, že je to program, ktorý sa nedá zvládnuť za pár minút. Majstra z vás spraví len poriadny cvik. Ak sa ku tomu pridruží štipka talentu, cit pre farby a detail, môže sa z vás stať skutočný profesionál. No kým sa dopracujete na takú úroveň, musíte desiatky až stovky hodín stráviť za počítačom. Niektorí však chcú preskočiť túto fázu, a tak sa sami pasujú za majstra dizajnu. Za svoju prácu chcú aspoň symbolickú odmenu. Profesionálna fotografka Irene Rudnyk sa ich rozhodla otestovať, a tak si na digitálnu úpravu svojej fotografie najala absolútnych amatérov. Výsledok hovorí za všetko.

Táto známa kanadská fotografka sa rozhodla svojím netradičným experimentom ľuďom ukázať, ako to môže dopadnúť, keď sa rozhodnú najať si „profíkov“ skutočne za pár centov. Na stránke Fiverr, ktorá spája freelancerov z rôznych oblastí, sa rozhodla nájsť grafických dizajnérov, ktorí by jej digitálne upravili fotografiu. Mnohí sa snažia zaujať, keď už nie kvalitou, tak aspoň extrémne nízkou cenou. Niektorí z nich neváhajú ponúkať svoje grafické služby za smiešnych 0,25 USD, čo je približne 22 centov. Dá sa však za túto cenu čakať vysoká kvalita?

Vysoké hodnotenie a nízka cena

Foto: Screen Youtube.com (Irene Rudnyk)

Všetko, čo znie príliš dobre, zaváňa podvodom. O tom sa presvedčila aj Irene, ktorú na Fiverri zaujala neuveriteľne nízka cena v kombinácii s vysokým hodnotením grafikov. Naozaj môžete za málo peňazí dostať aj veľa muziky? Iren sa to rozhodla otestovať.

Vybrala si troch rôznych grafikov, ktorí ponúkali digitálnu úpravu fotografií v troch cenových hladinách. 10 dolárov  (8,78 €), 5 dolárov (4,39 €) a 0,25 dolárov (0,22 €). Grafici dostali rovnakú fotografiu ženy, aj rovnaké zadanie: „Chcela by som, aby fotografia bola teplejšia aj žiarivejšia. Vyčistite prosím pleť, dajte modelke svetlejšie oči a vlasy nech sú viac červenšie, nech zodpovedajú pozadiu. Verím vášmu úsudku, i tomu, že výsledok bude skutočne nádherný.“ 

Ste zvedaví, ako sa títo „pseudografici“ popasovali s jednoduchou úlohou? Pozrite sa na fotografie, ktoré hovoria za všetko.

10-dolárová grafická úprava

Foto: Screen Youtube.com (Irene Rudnyk)

5-dolárová grafická úprava

Foto: Screen Youtube.com (Irene Rudnyk)

Úprava za pár centov

Foto: Screen Youtube.com (Irene Rudnyk)

Dokonalá úprava však vznikla rukou samotnej autorky

Foto: Screen Youtube.com (Irene Rudnyk)

Keďže Irene Rudnyk je perfekcionistkou, nakoniec sa rozhodla, že si svoju fotografiu upraví sama. A všetkým radí, nech sa radšej spoliehajú na skutočných profesionálov. Ak budete šetriť na výsledku, zákonite sa to prejaví na kvalite.

boredpanda,thisisinsider
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )