Foto: Unsplash.com

Letecká spoločnosť argumentuje bezpečnostnými dôvodmi, kozmetickej firme zas prekáža, že cez okuliare nie je vidno mejkap. Mužom okuliare žiadna firma nezakazuje.

Viacero japonských spoločností zakazuje ženám-zamestnankyniam nosiť v práci okuliare. V posledných dňoch na tieto praktiky upozornilo viacero japonských médií a táto záležitosť sa stáva v krajine veľkou témou.

Médiá spomínajú napríklad prípad obchodného reťazca, ktorý oznámil svojim zamestnankyniam, že nemôžu nosiť pred zákazníkmi okuliare preto, lebo v nich údajne „pôsobia príliš chladne“.

Ako v piatok informovala japonská Nippon TV, spoločnosti používajú pre zákaz okuliarov tie najrôznejšie odôvodnenia, napríklad letecká spoločnosť argumentuje bezpečnostnými dôvodmi, a kozmetická firma uvádza, že cez okuliare nie je ženám poriadne vidno mejkap.

Zaujímavé je najmä to, že žiadna z týchto firiem nezakazuje okuliare mužom.

„Tie dôvody, prečo by ženy nemali nosiť okuliare, naozaj nedávajú zmysel. Je to len o rodových rolách, a je to dosť diskriminujúce,“ cituje britská BBC profesorku sociológie z Kjóta Kumiko Nemoto.

1
Uložiť článok
Komentovať