Foto: Instagram (robert.fico, danusenerudova)

Robert Fico vo videu k druhému výročiu začiatku vojny na Ukrajine neodsúdil ruskú agresiu, reagujú naňho aj v zahraničí.

Po tom, ako si Robert Fico vyslúžil nezvyčajne drsnú kritiku od českého premiéra Petra Fialu, zo zahraničia zaznieva ďalší kritický hlas. Tentoraz od bývalej kandidátky na prezidentku Českej republiky, Danuše Nerudovej. Tá Ficovi odkázala, že znepokojuje nielen slovenskú verejnosť, ale aj európske štáty. 

„Je nutné hovoriť pravdu nahlas. Rusko vedie vojnu proti Ukrajine. Ruskí vojaci vraždia nevinné obete,“ povedala Nerudová vo videu adresovanom slovenskému premiérovi.

Riešia nás aj za hranicami

Reagovala tak na Ficove vyjadrenia k 2. výročiu vojny na Ukrajine. Premiér hovorí o falošnej démonizácii ruského prezidenta, odsudzuje kroky Európskej únie a skutočnosť, že by sa Ukrajina mala stať členským štátom Európskej únie, považuje za základ pre ďalšiu svetovú vojnu.

„Jediným plánom únie je ďalej podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov. Kde budeme o rok? Tam, kde sme teraz, len s plnšími ukrajinskými a ruskými cintorínmi a novými verziami tupých prejavov ako Ukrajina bojuje za slobodu a nezávislosť Slovenska,“ tvrdí Fico.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Fico (@robert.fico)

Jeho video pokračuje tým, že jeho obavy narastajú pre to, do čoho sme a ešte len budeme dotlačení. „Nech je prvou lastovičkou výkrik mladého Šimečku, že Slovensko by malo pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine,“ hovorí a zároveň sa pýta, na akom školení bol predseda PS, aké pokyny dostal a koho rozumy šíri. „Slovenské určite nie,“ odpovedá sám sebe Fico.

V závere dodáva, že je mu ľúto obetí vojny na Ukrajine, ktorú podporuje Západ. Premiér krajiny, ktorá je súčasťou Európskej únie, ani jedným slovom neodsudzuje ruskú agresiu a porušenie suverenity Ukrajiny.

Voči jeho slovám sa kriticky ohradila Danuše Nerudová. „Ja si myslím, že je jasné, na akom školení bol Robert Fico. Pán premiér, poburujete celú slovenskú verejnosť a všetky európske štáty. Zneisťujete svojich spojencov a nahrávate diktátorskému režimu Vladimíra Putina,“ povedala.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Danuše Nerudová 🇨🇿 (@danusenerudova)

Nerudová zároveň dodala, že Fico svojimi prejavmi a názormi podkopáva silu EÚ a NATO. „Všetci chceme mier a môže byť hneď, keď Vladimír Putin zbalí ruskú armádu a vypadne z Ukrajiny. Verím, že agresívna rétorika, ktorú predvádzajú Fico a Orbán, ostane len rétorikou a že Európa bude pevne stáť za Ukrajinou, kým nezvíťazí.“ 

Danuše Nerudová je česká ekonómka a vysokoškolská pedagogička a v roku 2023 kandidovala na post prezidentky. Aktuálne kandiduje do europarlamentu.

Uložiť článok

Najnovšie články