Foto: TASR - Jaroslav Novák

"Ostro protestujeme proti pokusom na deťoch prostredníctvom experimentálnych vakcín," vyhlásil na tlačovej konferencii Fico.

Opozičný Smer-SD žiada vládu SR zastaviť očkovanie detí od 12 do 16 rokov proti ochoreniu COVID-19 s výnimkou prípadov, keď o to žiada odborný lekár.

Strana tvrdí, že sú pochybnosti o dosahoch vakcín na zdraví vývoj detí. Svoju požiadavku chcela presadiť cez procedurálny návrh v parlamente. Plénum ho však neschválilo. Predseda Smeru-SD avizuje, že sa takéto uznesenie v Národnej rade SR pokúsia presadiť opäť.

Foto: SITA/AP

Vakcíny nazval experimentálne

“Ostro protestujeme proti pokusom na deťoch prostredníctvom experimentálnych vakcín,” vyhlásil na tlačovej konferencii Fico. Ako tvrdí, neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že očkovanie detí týmito vakcínami je zdravé a v poriadku. Naopak, vníma viaceré pochybnosti.

V čakárni na očkovanie je podľa neho veľké množstvo detí, ktoré tam prihlásili ich rodičia, ako tvrdí na základe lživej kampane. “Rodičom sa začína pripomínať, že ak nedajú zaočkovať svoje dieťa, môže byť vyraďované. Možno do školy budú môcť chodiť len zaočkované deti,” uviedol predseda Smeru-SD.

Reakcia rezortu zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa pri očkovaní detí riadi odporúčaniami odborníkov a Európskej liekovej agentúry (EMA). V reakcii na opozičný Smer-SD to pre TASR uviedol komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. Na očkovanie proti novému koronavírusu pre vekovú kategóriu 12 až 16 rokov je určená vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech. Požiadať o očkovanie je možné na stránke www.korona.gov.sk cez prihlasovací formulár. Na očkovanie sa budú musieť deti dostaviť s rodičmi.

0
Uložiť článok
Komentovať