Fox

Experiment, zdá sa, dokázal, že film Marťan mal pravdu v jednej veci: na Marse je možné pestovať zemiaky.

Väčšina z vás určite videla film Marťan s Mattom Damonom. Dostal sa do krízovej situácie, pri ktorej sa musel šikovne vynájsť. Zdá sa, že udalosti, ktoré sme videli vo filme (samozrejme nie všetky), by mohli fungovať na skutočnom Marse. Skupina zaoberajúca sa výskumom zemiakov International Potato Centre navrhla a realizovala pokus, ktorý mal zaujímavé výsledky.

Článok pokračuje pod videom ↓

International Potato Centre je organizácia, ktorá sa zaoberá možnosťami pestovať zemiaky všade tam, kde je to najviac potrebné. Ide najmä o chudobné regióny. Využívajú pri tom vedu a technológie.

Na popularizáciu navrhli experiment, pri ktorom podrobili klíčiace zemiaky podmienkam podobným na Marse. Mnohí ste si možno položili otázku či vyslali zemiak v pôde do vesmíru. Samozrejme, že nie. Zobrali pôdu zo zemského povrchu, takú ktorá sa najviac podobá tej na Marse. Konkrétne šlo o zeminu z púšte Pampas de La Joya v južnom Peru, pretože je extrémne suchá.

2.blogs.elcomercio.pe

Následne ju vložili do vzduchotesne uzatvorenej, špeciálne na túto príležitosť upravenej technológie CubeSat. Ďalším krokom bolo simulovanie podmienok podobných tým na Marse. To zahŕňalo reguláciu teploty, tlaku vzduchu a hodnôt kyslíku s oxidom uhličitým. Výsledkom bol úspech v podobe vyklíčenej rastliny. Tento výsledok je dôležitý pre experiment ako celok.

Nakoľko zemiaky sú bohatý zdroj kalórií, sú vhodnou potravou pre astronautov a otvára sa tým cesta pre nové druhy jedál, ktoré im prácu vo vesmíre spestria. Na tomto linku je možné pozrieť si live video z experimentu, ako aj časozberné video.

Pozri aj: NASA tvrdí, že Mars je možné pretvoriť na obývateľnú planétu. Zverejnila víziu, v ktorej hovorí, ako na to

interez.sk (LukášR), mashable.com