Foto: TASR/AP

Twitter sa chce s Muskom súdiť o naplnenie zmluvy o jeho prevzatí.

Americký podnikateľ Elon Musk odstúpil od zmluvy o prevzatí sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov (43,29 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy, zverejnenej britskou spravodajskou televíziou SkyNews.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo vyhlásení poskytnutom americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) Muskovi zástupcovia uviedli, že Twitter porušil podmienky zmluvy a „urobil zjavne nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia“.

Má sa to týkať najmä nepravdivej informácie a falošných účtoch a teda reálny počet používateľov tejto sociálnej siete je zrejme oveľa nižší, ako uvádza spoločnosť. Uviedli tiež, že Twitter neposkytol údaje a informácie požadované Muskom, ktoré by mu umožnili „urobiť nezávislé hodnotenie počtu falošných alebo spamových účtov“ na sociálnej sieti.

Twitter chce obchod dokončiť

„Twitter niekedy ignoroval požiadavky pána Muska, inokedy ich odmietol zo zjavne neopodstatnených dôvodov a niekedy zas tvrdil, že mu vyhovel, pričom mu však poskytol neúplné alebo nepoužiteľné informácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Foto: SITA/AP

Podmienky zmluvy zaväzujú šéfa spoločností Tesla a SpaceX zaplatiť 1 miliardu dolárov (984 miliónov eur), ak transakciu nedokončí. Predseda správnej rady Twitteru Bret Taylor uviedol, že správna rada je odhodlaná uzavrieť transakciu za cenu a podmienok, dohodnutých s Muskom a plánuje podniknúť právne kroky na vynútenie dohody o fúzii. „Sme presvedčení, že na súde v Delaware zvíťazíme,“ dodal.

Vypovedanie zmluvy je najnovším zvratom v ságe medzi najbohatším mužom sveta a jednou z najvplyvnejších sociálnych sietí. Veľká časť drámy sa odohrala priamo na Twitteri, kde sa Musk, ktorý má viac ako 95 miliónov sledovateľov, sťažoval, že spoločnosť nedokázala naplniť svoj potenciál platformy pre slobodu prejavu.

Hodnota akcií Twitteru v piatok klesla o 5 percent na 36,81 dolára za kus, čiže podstatne pod úroveň 54,20 dolára za kus, ktorú by mal zaplatiť Elon Musk v rámci akvizície. Akcie Tesly v piatok stúpli o 2,5 percenta na 752,29 dolára za kus. Po zatvorení obchodovania na burze a zverejnení správy, že Musk sa chystá zrušiť akvizíciu, oslabovanie akcií Twitteru pokračovalo a akcie Tesly naďalej rástli.

Najnovšie články