facebook.com (Paradise Islands Of Palau)

Alexandra Geletová / / Svet
Na ostrove v Austrálii a Oceánii, v Palau, sa nachádza jedno veľmi zaujímavé jazero. Volá sa aj Jazero medúz, pretože tam denne za slnkom migruje obrovské množstvo týchto jedincov.

Jazerá, či už tie naše, alebo tie svetové, sú ľuďmi často vyhľadávané. Väčšina z nás chodí na takéto miesta oddychovať, načerpať nové sily, možno niekde sa dá aj zaplávať, prípadne rybárčiť, alebo to môže byť len nejaký jednodňový poznávací výlet v rámci vašej dovolenky. Tak či onak, jazerá sú veľkým lákadlom pre každého. V Palau sa dokonca nachádza jedno, ktoré sa od ostatných líši. Je nezvyčajné a naozaj čarovné. Volá sa aj Jazero medúz, pretože všade, kde otočíte hlavu, uvidíte len plávajúce medúzy.

Jelly Fish Lake in the Republic of Palau

Posted by Katrin Termeteet on Mittwoch, 1. Februar 2017

Jazero medúz, alebo Jellyfish Lake je morské jazero, ktoré sa nachádza na ostrove Eil Malk v Palau, v Austrálii a Oceánii. Ostrov Eil Malk je súčasťou Rock Islands, teda skupiny malých skalnatých ostrovov, ktoré sú zväčša neobývané a nachádza sa tu asi 70 morských jazier, ktoré sú rozmiestnené po celom súostroví. Ostrov Eil Malk sa nachádza v južnej lagúne, medzi ostrovami Koror a Peleliu a cez Jazero medúz, ktoré je určite jedným zo skvostov tohto ostrova prejdú denne asi milióny zlatých medúz. Tieto medúzy horizontálne migrujú cez jazero a týmto migrovaním podľa slnečného oblúka na oblohe  strávia väčšiu časť svojho života.

Where to next? Jellyfish Lake in Palau!

Posted by Born Diver on Sonntag, 16. August 2015

Každý deň okolo šiestej hodiny rannej, keď oblohu na východe rozjasní úsvit, začínajú plávať smerom k svetlu. Palau v Pacifiku má naozaj hojné množstvo slnečného svetla, čo je iba dobre, keďže tieto medúzy sa nielenže rady vyhrievajú na slnku, rovnako ho potrebujú k svojmu životu. Slnečné lúče vyživujú podstatné časti u týchto medúz, ktoré žijú symbioticky v tkanivách a uspokojujú svojho hostiteľa energiou, ktorá vzniká ako vedľajší produkt fotosyntézy.

Na poludnie, kedy je horúce slnko najvyššie, sú zlaté medúzy relatívne v pokoji na svojom mieste, no popoludní, keď slnko pokračuje vo svojej ceste na západ, medúzy taktiež pokračujú vo svojej púti na západné pobrežie, kde čakajú na úsvit. Tento im prinesie nový deň a takýmto spôsobom sa v podstate pohybujú po jazere.

Jellyfish Lake

Posted by Paradise Islands Of Palau on Mittwoch, 4. Oktober 2017

Jazero medúz bolo pripojené k oceánu cez pukliny a tunely vo vápencovom útese. V súčasnosti je však jazero izolované a podmienky sú natoľko odlišné, že rozmanitosť druhov v tomto jazere je výrazne znížená. Zlaté medúzy a možno aj nejaké iné druhy, ktoré sa vyvinuli v jazere sú odlišné od ich príbuzných druhov žijúcich v iných lagúnach. Táto migrácia medúz je však pre jazero naozaj veľmi prospešná. Celé skupiny medúz plávajú sem a tam cez jazero, čím mixujú vodu a chŕlia živiny a malé organizmy, ktoré sú základom potravinového reťazca.

Palau's Jellyfish Lake

Posted by OMGFacts on Freitag, 27. November 2015

V súčasnosti je kúpanie v jazere povolené, čo vyhľadáva aj mnoho návštevníkov. Potápanie dovolené nie je, pretože by to mohlo narušiť ekosystém. V hĺbke 15-20 metrov sa nachádza nebezpečná vrstva sírovodíka.

Discover Jellyfish Lake, Palau !🐙Jellyfish Lake is a marine lake located on Eil Malk island in Palau. You can swim…

Posted by Last Minute Galapagos Deals on Donnerstag, 22. Juni 2017

Pozri aj: Nemali by sme žiadnu šancu. Toto sa stalo, keby vybuchli všetky sopky na Zemi v jeden okamih

animals.nationalgeographic.com
0
Komentovať (0)