Foto: gerzsonpesti, benc_nn (Instagram)

Podobný prírodný unikát sa nachádza len na dvoch ďalších miestach planéty.

Asi 60 km od našich hraníc, približne 2 hodiny cesty z Košíc a o čosi viac z Bratislavy sa v Maďarsku nachádza svetový unikát. Svetový preto, že podobné miesto možno nájsť len na troch miestach našej planéty. V tureckom Pamukkale, v Yellowstonskom národnom parku a v severnom Maďarsku. Soľný kopec v dedinke Egerszalók by vašej pozornosti rozhodne nemal ujsť. 

Bavlnený hrad, čo je doslovný preklad známeho názvu Pamukkale, patrí k najvyhľadávanejším a najkrajším miestam celého Turecka. 2700 metrov dlhý a 160 metrov vysoký travertínový „kopec“ s množstvom snehovobielych terás, kaskád a prírodných jazierok s termálnou vodou, priláka každoročne niekoľko stoviek tisíc turistov. Za podobným jedinečným výtvorom prírody však netreba cestovať až do Malej Ázie. Nachádza sa totiž aj v Maďarsku.

Neveľká obec Egerszalók leží približne 6 km od mesta Jáger (maď. Eger), ktoré je hlavným mestom Hevešskej župy. Od slovenských hraníc je vzdialená niekoľko desiatok kilometrov a z metropoly východného Slovenska vám to sem potrvá asi 2 hodiny. Cesta však rozhodne stojí za to. Čaká tu na vás jedinečný soľný kopec, ktorý pripomína terasami a horúcou termálnou vodou zaliatu zasneženú krajinu.

Egerszalók
salt pools and the salt hill of Egerszalók

V obci Egerszalók narazili na termálne pramene v roku 1961 pri geologických vrtoch, ktorých cieľom bolo objavenie ložísk ropy a zemného plynu. Namiesto čierneho zlata však našli celkom iné prírodné bohatstvo. Termálnu vodu s teplotou až 65 – 68 °C, ktorá má vďaka svojmu chemickému zloženiu blahodárne účinky na ľudský organizmus.

Egerszalók 057

Egerszalók 062

Termálna voda z vrtov v obci Egerszalók obsahuje celkom 30 stopových prvkov. Vyznačuje sa vysokým obsahom síry, vápnika či horčíka. Vďaka tomu pomáha najmä pri kožných ochoreniach a problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Vysoký obsah vápnika zas zapríčinil priaznivé podmienky pre vytvorenie masívneho Soľného kopca s mnohými terasami a stekajúcou termálnou vodou.

Egerszalók 147
Hőforrás / Hot spring

Jedinečné prírodné bohatstvo veľmi šikovne využil investor, ktorý tu v roku 2007 vybudoval liečebné kúpele spolu s hotelovým komplexom, ktorý je naprojektovaný tak, aby ste z takmer každého miesta mali vynikajúci výhľad na Soľný kopec. Nachádza sa tu celkom 17 vnútorných a vonkajších bazénov napájaných liečivou termálnou vodou z miestnych vrtov. Na samotnom Soľnom kopci sa pre riziko poškodenia prírodnej pamiatky neokúpete, no k dispozícii je aspoň vytýčená vyhliadková trasa po ktorej si ho môžete detailne prezrieť.

Egerszalók-sódombja
Egerszalók 091

Kúpele v Egerszalóku s názvom Saliris Resort Spa ponúkajú okrem samotných bazénov i širokú ponuku masáží, sauny a pomerne luxusné ubytovanie v štvorhviezdičkovom hotelovom zariadení. Za jednodňový vstup do kúpeľov zaplatíte približne 18 €, o niečo menej stojí lístok pre deti a dôchodcov. V regióne sa oplatí pochutnať aj na kvalitnom víne a za návštevu rozhodne stojí aj neďaleké historické mesto Jáger či jedinečné jaskynné kúpele Miskolctapolca.

0
Uložiť článok
Komentovať