Foto: Hanc Tomasz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons / Pixabay

Podobný prírodný unikát sa nachádza len na dvoch ďalších miestach planéty.

Asi 60 kilometrov od našich hraníc, približne 2 hodiny cesty z Košíc a o čosi viac z Bratislavy sa v Maďarsku nachádza svetový unikát. Svetový preto, že podobné miesto možno nájsť len na troch miestach našej planéty. V tureckom Pamukkale, v Yellowstonskom národnom parku a v severnom Maďarsku. Soľný kopec v dedinke Egerszalók by vašej pozornosti rozhodne nemal ujsť. A určite ani neujde, pretože je na prvý pohľad veľkým lákadlom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bavlnený hrad, čo je doslovný preklad známeho názvu Pamukkale, patrí k najvyhľadávanejším a najkrajším miestam celého Turecka. 2700 metrov dlhý a 160 metrov vysoký travertínový „kopec“ s množstvom snehovobielych terás, kaskád a prírodných jazierok s termálnou vodou, priláka každoročne niekoľko stoviek tisíc turistov. Za podobným jedinečným výtvorom prírody však netreba cestovať až do Malej Ázie. Nachádza sa totiž aj v Maďarsku.

Foto: Pixabay

Navštívte svetový unikát iba kúsok od našich hraníc

Neveľká obec Egerszalók leží približne 6 kilometrov od mesta Jáger (maď. Eger), ktoré je hlavným mestom Hevešskej župy. Od slovenských hraníc je vzdialená niekoľko desiatok kilometrov a z metropoly východu našej krajiny vám to sem potrvá asi 2 hodiny.

Cesta však rozhodne stojí za to. Čaká tu na vás jedinečný soľný kopec, ktorý pripomína terasami a horúcou termálnou vodou zaliatu zasneženú krajinu.

Vodu s teplotou až 68 °C objavili náhodou

V obci Egerszalók narazili na termálne pramene v roku 1961 pri geologických vrtoch, ktorých cieľom bolo objavenie ložísk ropy a zemného plynu. Namiesto čierneho zlata však našli celkom iné prírodné bohatstvo.

Termálnu vodu s teplotou až 65 – 68 °C, ktorá má vďaka svojmu chemickému zloženiu blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Termálna voda z vrtov v obci Egerszalók obsahuje celkom 30 stopových prvkov. Vyznačuje sa vysokým obsahom síry, vápnika či horčíka. Vďaka tomu pomáha najmä pri kožných ochoreniach a problémoch s pohybovým ústrojenstvom.

Foto: Pixabay

Vznikol unikátny terasovitý soľný vrch

Vysoký obsah vápnika zas zapríčinil priaznivé podmienky pre vytvorenie masívneho soľného kopca s mnohými terasami a stekajúcou termálnou vodou.

Práve ten je obrovským vizuálnym lákadlom a unikátom, za ktorým neváha cestovať množstvo ľudí. Ako uvádza portál Visit Hungary, soľný kopec má rozlohu 1200 metrov štvorcových a preto ho už z diaľky neprehliadnete.

Priamo v ňom sa neokúpete, no liečivú vodu si môžete vychutnať aj tak

Jedinečné prírodné bohatstvo veľmi šikovne využil investor, ktorý tu v roku 2007 vybudoval liečebné kúpele spolu s hotelovým komplexom, ktorý je naprojektovaný tak, aby ste z takmer každého miesta mali vynikajúci výhľad na soľný kopec.

Nachádza sa tu celkom 17 vnútorných a vonkajších bazénov napájaných liečivou termálnou vodou z miestnych vrtov. V samotnom soľnom kopci sa pre riziko poškodenia prírodnej pamiatky neokúpete, no k dispozícii je aspoň vytýčená vyhliadková trasa po ktorej si ho môžete detailne prezrieť.

Foto: Hanc Tomasz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nebudete s nudiť ani v okolí

Kúpele v Egerszalóku s názvom Saliris Resort Spa ponúkajú okrem samotných bazénov i širokú ponuku masáží, sauny a pomerne luxusné ubytovanie v štvorhviezdičkovom hotelovom zariadení.

V regióne sa oplatí pochutnať aj na kvalitnom víne a za návštevu rozhodne stojí aj neďaleké historické mesto Jáger či jedinečné jaskynné kúpele Miskolctapolca. Zlý nápad nie je spojiť návštevu tohto miesta napríklad so samotným hlavným mestom Maďarska, Budapešťou, kde sa dostanete sa necelé dve hodiny autom.