Foto: Koláž (Interez.sk)

Ani ten najmúdrejší človek na svete nevie všetko.

Sú ľudia, ktorí toho o svojom odbore vedia naozaj veľa. Sú aj takí, ktorí majú skutočne skvelý prehľad o tom, čo sa deje vo svete. Ani ten najväčší odborník však nevie všetko a každý deň je príležitosťou niečo nové sa naučiť. Napríklad vďaka týmto zaujímavým faktom.

Delfíny na drogách

Foto: unsplash.com/Darin Ashby

Delfíny a ľudia majú toho spoločného viac, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Napríklad aj delfíny sa občas rady oddávajú nerestiam. Pod vodou si však cigaretku nepripália, ani si nepochutia na celej čokoládovej torte. Namiesto toho si ulovia štvorzubca a rozhryzú ho. Ten totiž obsahuje jed tetrodotoxín, ktorý je síce smrteľný, ale v malých dávkach má omamné účinky.

Internet v NASA

Foto: Flickr (NASA Goddard Space Flight Center)

Nebudete tomu veriť, no internet v NASA dosahuje rýchlosť až 91 Gigabitov za sekundu. Ak by ste taký mali doma, bez problémov by ste si v priebehu sekundy mohli stiahnuť všetky série a všetky časti obľúbeného seriálu. Toho sa však tak skoro nedočkáte, NASA je v tomto tak trochu sebec a megarýchly internet môžu využívať len americké vedecké inštitúcie.

Japonsko zmenilo vlajku

Foto: Koláž (Interez.sk)

K zmene došlo ešte v roku 1999 no menej pozornému človeku by taká zmena ľahko ušla. Symbol Hinomaru, teda kruh Slnka, totiž ostal rovnaký, zmenil sa len jeho odtieň na jasnejšiu červenú.

Rowlingovú vylúčili zo zoznamu Forbes

Foto: Wikimedia commons

Rowlingová veľmi dobre vie, aké je to drieť chudobu a bojovať o prežitie. Sláva ju nezmenila k horšiemu a ľuďom v núdzi pomáha najlepšie, ako vie. Aj vďaka tomu sa jej meno ocitlo v mnohých časopisoch, vrátane Forbes. Jediný rok, kedy ju vynechali, bol rok 2012. Stalo sa tak údajne preto, lebo v ten rok darovala zo svojho zárobku 160 miliónov dolárov charite.

Pečiatka ako podpis

Foto: Wikimedia commons

Vedeli ste, že v Japonsku ľudia overujú svoju totožnosť prostredníctvom pečiatky zvanej „hanko“? Či už sa podpisujete na úrade alebo pri preberaní zásielky, hanko musíte mať v Japonsku vždy po ruke. Niektorí sa síce podpisujú aj klasicky, ručne, preferovaná je však pečiatka.

Jazva po zásahu bleskom

Zásah blesku je zvyčajne smrteľný, zopár šťastlivcov ho však prežilo. Jazvám, ktoré po zásahu ostanú na tele, sa hovorí Lichtenbergova figúra. Tá sa objaví nie len na tele, ale na akomkoľvek povrchu, ktorý bol zasiahnutý bleskom.

Liečivý plod

foto: Unsplash

Evolúcia si to zariadila nesmierne šikovne. Ak totiž u tehotnej ženy dôjde k poškodeniu srdca, plod vyšle vlastné kmeňové bunky a srdce ženy tak vylieči. Ochráni tak nie len zdravie matky, ale zabezpečí si vlastné prežitie.

Ostrovy a jazerá na Filipínach

Foto: Koláž(Google Earth, flickr.com)

Príroda sa niekedy rada pohrá a prejaví tak svoj zmysel pre humor. Vyšantila sa aj pri jazere Taal na Filipínach. Nájdete tam totiž jazero, na ktorom je ostrov. Na tom ostrove je ďalšie jazero. Viac o tomto jazere si môžete prečítať v našom staršom článku.

Príbeh Steva Jobsa

Foto: Wikimedia commons

Ako o každom slávnom človeku, aj o Jobsovi kolujú rôzne legendy. Jeden z jeho zamestnancov vyzradil, ako ich motivoval k zlepšeniu. Jedného dňa prišiel za Jobsom tím, ktorý vyrobil prvý prototyp iPodu. Chvíľu zariadenie držal v rukách a potom im ho vrátil so slovami, aby ho zmenšili, lebo tento iPod je príliš veľký. Zamestnanci protestovali, že menší a už predsa vyrobiť nedá. Po chvíľke mlčania Jobs vstal a hodil iPod do akvária. Keď klesol na dno, k hladine začali stúpať bubliny. Jobs pozrel na svojich zamestnancov a povedal: „Bubliny vzduchu znamenajú, že tam je priestor. Vyrobte to menšie.“

Orlí zrak

Foto: Pixabay.com

Všetkým je jasné, že orlí zrak je výnimočný, čo však skutočne znamená „mať orlí zrak“? Znamená to mať 340 stupňový rozsah zorného poľa, dokázať zachytiť viac farieb a dokonca aj UV žiarenie, vidieť mravca zo strechy 10 poschodovej budovy a vidieť znechutenie na tvári fanúšika v najzadnejšom rade po tom, čo nevyšiel zápas.

Najdlhší pobyt vo vesmíre

wikipedia.org

Valeri Polyakov sa môže pochváliť skutočne úctyhodným rekordom. Vo vesmíre strávil 437 dní a 18 hodín, kým opäť pristál na Zemi. No a ak vás zaujíma, čo všetko sa vám môže pri takomto pobyte vo vesmíre pritrafiť, určite si prečítajte aj náš starší článok.

Island bez McDonaldu

Foto: Pixabay.com

Ak by ste dostali chuť na „mekáč“, na Islande si budete musieť nájsť inú alternatívu. V roku 2009 v dôsledku krízy tam totiž všetky prevádzky reťazca McDonald zavreli. Faktom o tejto krajine sme sa venovali v našom staršom článku.

Prvá polícia v Austrálii

Foto: Pixabay.com

Austrália bola kedysi britskou kolóniou, na ktorú Británia posielala trestancov takpovediac do vyhnanstva. Aj tu však potrebovali niekoho, kto by dozeral a zabezpečoval slušné správanie. Ak sa teda trestanec správal dobre, mohol sa z neho stať policajt. Austrália nie je len obyčajnou krajinou, ale celkom odlišným svetom, dokazuje to aj náš starší článok.

Počítanie stromov

Foto: Pixabay.com

Ak sa niekedy vyberiete do Nemecka, všimnite si, že stromy sú označené číslami. Nemci totiž stromy rátajú a vedú záznamy o ich veku a stave. Okrem toho, o stromy sa aj patrične starajú. Prírodu si predsa treba chrániť.

Pozri aj: Trikom zvýšili kapacitu štadióna o 20-tisíc miest. 15+ faktov o MS vo futbale Rusku, ktoré vás presvedčia, že podobné sa už nikdy nebudú opakovať

brightside
Uložiť článok

Najnovšie články