Foto: wikimedia.org/Pixabay

Zajtrajším otváracím ceremoniálom sa začínajú Majstrovstvá sveta vo futbale.

Tentoraz bude tento najväčší futbalový sviatok konať v Rusku a to počnúc od zajtra, teda od 14. júna až do 15. júla. V poradí 21. majstrovstvá budú hostiť aj také zvučné mená, ako sú Cristiano Ronaldo, Lionel Messi či Brazílčan Neymar.

V súvislosti s týmto významným športovým zážitkom sme si pre vás pripravili zaujímavé fakty o tohtoročných majstrovstvách sveta.

Rusko dostalo právo hostiť Majstrovstvá sveta vo futbale po prvýkrát vo svojej histórii. Tento historický moment sa uskutočnil 2. decembra 2010.


Tieto majstrovstvá budú prvé, ktoré sa budú konať v Európe od roku 2006 a prvýkrát sa budú konať vo východnej Európe.


Majstrovstiev sa zúčastní 32 súťažných tímov, ktoré sa budú usilovať o zlatú trofej.


Maskot bol vybraný prostredníctvom online hlasovania. Je to vlk Zabivaka a bol navrhnutý študentkou Jekaterinou Bocharovou.

Foto: wikimedia.org

Zimbabwe bolo vylúčené z kvalifikácie na majstrovstvách sveta vo futbale, pretože neplatili svojho trénera.


Peňažná odmena pre víťazný tím je 35 miliónov dolárov.


Vzdialenosť medzi najvýchodnejším hostiteľským mestom (Jekaterinburg) a najzápadnejším hostiteľským mestom (Kaliningrad) je viac ako 2 415 km. Pre porovnanie, je to asi rovnaká vzdialenosť ako z Moskvy do Londýna.


Turnaj sa uskutoční na celkovom počte 12 štadiónov v 11 hostiteľských mestách. Moskva je jediné mesto s dvoma štadiónmi – Lužniki a Spartak.

Foto: wikimedia.org

Hlavný štadión pre majstrovstvá sveta, štadión Lužniki v Moskve, má kapacitu 81 000 ľudí. Je to najväčší štadión prestavaný v Rusku pre turnaj FIFA.


Ekaterinburg Arena v ruskom Jekaterinburgu mala počiatočnú kapacitu 27-tisíc sedadiel. K štadiónu teda dostavali novú konštrukciu, aby sa jeho kapacita navýšila až na 45-tisíc, čím presahuje o 10 tisíc miest, požiadavku FIFA. Viac o tejto udalosti si prečítajte v našom článku.


Kvôli majstrovstvám si nikto nemusí vybavovať víza. Špeciálna Fan-ID bude slúžiť aj ako vstupné a výstupné víza do krajiny.


Majstrovstvá budú stáť Rusko takmer 12 miliárd dolárov. Predpokladané náklady vzrástli v minulom roku o 600 miliónov dolárov.


Posledné majstrovstvá sledovalo po celom svete až 3,2 miliardy ľudí (takmer polovica svetovej populácie). Podobné, ak nie väčšie čísla sa očakávajú aj teraz.

Foto: Pixabay

Jedným z miest, kde sa budú konať majstrovstvá je štadión Fišt v Soči.  Je to ten istý štadión, ktorý hostil úvodný a záverečný ceremoniál na Olympijských hrách v roku 2014.


Väčšina štadiónov v Rusku sú úplne nové a sú vyrobené špeciálnou technológiou. Boli tiež vyhotovené podľa najvyšších štandardov. To bola hlavná požiadavka FIFA.


Pozri aj: Len 19-ročný tínedžer šokoval svet svojím najdlhším skokom do diaľky. Od roku 1995 sa toto ešte nikomu nepodarilo

iloveqatar.netarchitecturaldigesttheweekroadtrips90min
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy