Foto: Koláž(Google Earth, flickr.com)

Lukáš Mužla / / Svet
Jazero Taal je svetovým unikátom. V jazere na ostrove nájdete jazero s ostrovom, ktoré má v strede ostrov.

Jazero Taal je svetovým unikátom. Leží totiž na filipínskom ostrove Luzon, v jeho strede nájdete menší ostrov, ktoré má vlastné jazero, v ktorého strede leží ďalší ostrov. Zmätení? Nič si z toho nerobte, ani písať to nie je žiadna zábava. Celú situáciu lepšie pochopíte, ak budete v čítaní článku pokračovať. Jazero Taal je skutočne zaujímavým miestom našej planéty.

Poďme sa na celú situáciu pozrieť pekne postupne. Jazero Taal sa teda nachádza na filipínskom ostrove Luzon. Vo vnútri jazera Taal leží menší ostrov Volcano (Volcano Island). Vo vnútri ostrova Volcano leží ďalšie menšie jazero, s názvom Crater (Crater Lake). No a v samotnom jazere Crater leží maličký ostrovček, ktorý nesie názov Vulcan Point. Celú túto parádu a zo začiatku poriadny hlavolam, vytvorila sopka nazývaná rovnako, ako najväčšie zo spomínaných jazier Taal.

Google Earth

Taal Volcano Crater Lake

Jazero Taal je teda vodou vyplnená sopka Taal, ktoré sa vytvorilo niekedy pred viac ako 100-tisíc rokmi. Taal však nebolo vždy jazerom. Ešte v 18.storočí bola voda v okolí sopky slaná, pretože bolo „jazero“ priamo napojené na oceán. Až silná erupcia a zemetrasenie v roku 1754 „prehradila“ spojenie s oceánom a „zvnútra“ sopky sa stalo jazero. Počas viac ako 200 rokov, sa vďaka prirodzeným zrážkam, voda zmenila zo slanej na sladkú. V tomto období voda zaplavila aj niekoľko menších osád, ktoré sa v tejto oblasti nachádzali. Človek musel prírode ustúpiť.

Taal Volcano Tour (11)
Taal Volcano - A volcano within a lake

Jazero Taal nie je jedinečné len pre ostrov s jazerom, v ktorého strede nájdete ďalší ostrov. Taal je totiž domovom mnohých endemických živočíchov, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Ide najmä o rôzne druhy rýb, ktoré sa prispôsobili postupnému zosladeniu vody v jazere. V jazere žije aj najväčší morský had sveta, ktorý patrí medzi jediné dva druhy morských hadov, ktoré obývajú sladkovodné jazerá.

Pozri aj: Saltonské more: Slané jazero, kde počas jedného leta umrelo 7,6 milióna rýb. Vzniklo pred 112 rokmi, no Američania ho už dokázali premeniť na ekologickú katastrofu

interez.sk, amusingplanet.com, wikipedia.org
0
Komentovať (0)