Foto: SITA/AP

Úrady sa pandémie obávali už v roku 1997, ukázali archívne dokumenty.

Britské úrady vypracovali už v roku 1997 plán pre boj proti hroziacej pandémii chrípky, ktorý zahŕňal rozsiahle očkovanie, možné zatvorenie škôl a obmedzenie medzinárodného cestovania. Informovali o tom v stredu agentúry PA Media a DPA. Z archívnych dokumentov vyplýva, že experti sa obávali, že „hrozí vznik“ pandémie, ktorá bude mať pôvod v Ázii.

„Súčasné podmienky naznačujú, že hrozí pandémia spôsobená novým kmeňom chrípkového vírusu, ktorý bude výrazne zmutovaný. Obyvateľstvo nebude mať žiadnu imunitu a bude hroziť, že nákaza sa bude rýchlo šíriť,“ uvádza sa v dokumente z roku 1997.

V správe bolo ďalej napísané, že chrípka pôvodom z Ďalekého východu by sa pravdepodobne šírila rýchlo v dôsledku „otvorenia sa Číny obchodu a cestovnému ruchu a narastajúceho medzinárodného pohybu ľudí v súvislosti s využívaním leteckej dopravy“.

Foto: SITA/AP

V reakcii na túto možnú hrozbu vtedajšia hlavná hygienička pre Severné Írsko Elizabeth Mitchellová v decembri 1997 vypracovala pohotovostný plán, ktorý mal pomôcť pri príprave návrhu možných opatrení.

Obmedzenie cestovania a zatváranie škôl

„Bude nevyhnutné prijať sériu opatrení, aby sa zabezpečili dodávky vakcíny proti novému kmeňu (chrípky) a aby sa zaočkovalo čo najviac ľudí,“ napísala Mitchellová. Okrem iného navrhovala obmedzenie cestovania, zatvorenie škôl a aj tzv. lockdown pre rizikové skupiny obyvateľstva. Expertka v neposlednom rade varovala, že v prípade pandémie bude nutné prehodnotiť vykonávanie neurgentných operácií, aby boli k dispozícii lôžka pre pacientov nakazených novým kmeňom chrípkového vírusu.

Agentúra PA Media pripomenula, že britské úrady sa obávali možnej pandémie v reakcii na výskyt vtáčej chrípky. V roku 1997 sa miestom prvého významného výskytu vtáčej chrípky na svete stal Hongkong, kde jej vtedy podľahlo šesť ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články