Foto: Youtube/Vimeo

Teplota tu môže klesnúť až na mínus 71,2 stupňov Celzia.

Ak si vravíte, že tohtoročná zima za nič nestojí, sadnite si dnes večer pred televíznu obrazovku a pozrite si oceňovaný dokument Ojmjakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta. Cestopisný dokument vás zoberie do ruskej obce, kde teplota v zime klesá na neuveriteľných -71,2 °C.

Za dokumentom stojí Dominik Bari z Košíc a vyslúžil si zaň viacero ocenení. Dokonca sa mu ako prvému Slovákovi podarila získať kvalifikácia na Oscara v kategórii krátkometrážneho dokumentárneho filmu.

Dominika zaujalo najchladnejšie miesto na Zemi, na ktorom je možný život. Dedina Ojmiakon na Sibíri je prezývaná aj pól chladu a teplota tu môže klesnúť až na mínus 71,2 stupňa Celzia. Krádež čiapky sa tu dokonca považuje za trestný čin. Doteraz o tomto mieste však neexistuje žiaden filmový dokument, tak sa Dominik rozhodol túto príležitosť využiť a stala sa námetom pre jeho projekt.

Natáčanie však nebolo jednoduché. Dominik si musel nájsť vlastný tím, ktorý sa výpravy zúčastní. Napokon strávili niekoľko dní natáčaním v náročných podmienkach, no podarilo sa im vystihnúť autenticitu života v ťažkých studených podmienkach.

Dokument zachytáva priebeh jedného dňa dedinčanov od východu slnka až po západ. Hlavnou postavou je učiteľka chémie a biológie Vasilyeva Tamara Egorovna, ktorá hovorí o ich spôsobe života. Dozvieme sa napríklad aj to, že kedysi sa tu ľudia dožívali neuveriteľných 125 rokov.

Dokument si rozhodne zaslúži pozornosť, a tak si dnes večer o 21:20 zapnite Dvojku a pozrite si Ojmjakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )