foto: Anna Chobotová

Malá drevená chatka bez elektriny.

Rieka tak priezračne čistá, že z nej bez problémov pijete. Božský pokoj. Nad hlavou vám preletia tukany a keď máte šťastie zazriete orangutanov, ktorí si pochutnávajú na duriane či mangu. Nie, to nie je opis dokumentu National Geographic, ktorí by ste si nemali nechať v televízii ujsť. To je vaša realita dobrovoľníčenia na Sumatre.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hoci drvivá väčšina cestovateľov, ktorí prichádzajú do Indonézie, majú namierené rovno na ostrov bohov, na Bali, tie pravé nefalšované a divoké miesta nájdete na miestach, kde nie sú happy hour na mojito. Sumatra ako najväčší zo 17 000 indonézskych ostrovov ponúka divokú prírodu, autentický život miestnych nepoznačený turistom či panenské pláže, ktoré by aj tie na Bali schovali do vrecka. A prales, ktorý sa, bohužiaľ, stále zmenšuje.

foto: Smatrala Tomáš

Pokiaľ vám osud našej planéty a odlesňovanie dažďových pralesov nie je ľahostajné, určite vás zaujme česko-slovensko-indonézsky projekt, ktorého súčasťou môže byť na tri týždne ktokoľvek.

Ako dobrovoľník strávite dva týždne v kempe zasadenom v panenskej prírode, kde zaspávate pri zvuku cikád a po zotmení ste už odkázaní iba na svoju čelovku, na elektrinu či telefónny signál zabudnite. Spolu s miestnymi sa vydávate do pralesa, kde pomáhate s monitorovaním ohrozených druhov zvierat, ktoré tu žijú, ako sú napríklad tiger sumatriansky, slony či orangutany. Zážitok na celý život. Pri trekoch do pralesa navyše pomáhate pri ničení pytliackych pascí. K tomu sa vašou kúpeľnou stáva rieka a ako bonus vás čaká pocit absolútneho pokoja, ďaleko od sveta, v ktorom bežne fungujete. Dostanete sa na koreň minimalizmu a zrazu si uvedomíte, že aj keď tu máte málo, nič vám nechýba.

foto: Anna Chobotová

Posledný týždeň sa presuniete z dažďových pralesov na súostrovie Pulau Banyak, kde sa zrazu ocitnete v raji. Biele pláže, priezračná voda, krásny podmorský svet. Zvuk cikád meníte za zvuk šumiaceho mora, ktoré vás ráno zobúdza a večer uspáva. Túto idylku narúša iba množstvo plastu a odpadkov, ktoré pravidelne zahlcuje pobrežie. A tak sa čata dobrovoľníkov vydáva na svoju misiu a pobrežia jednotlivých ostrovov počas svojho pobytu ako dobrovoľník pravidelne čistíte. Odmenou vám budú krásne západy slnka na pláži či nebo posiate hviezdami. Keďže na elektrinu ste si v pralese už odvykli, tak ju nebudete potrebovať ani tu 🙂

Tomáš, ktorý dobrovoľnícky program na Sumatre absolvoval, vám rád zodpovie na všetky zvedavé otázky o tom, aký je život v pralese, počas jesenného turné festivalu Cestou necestou v Bratislave, v Žiline i v Banskej Bystrici. A možno vás svojím rozprávaním zároveň inšpiruje k tomu, že svoju ďalšiu dovolenku absolvujete tak trochu netradične a zrazu sa pristihnete pri tom, ako kupujete letenku do Indonézie.

foto: Tomáš Smatrala

Kompletný kalendár festivalu s (nielen) Tomášovou prednáškou o Sumatre nájdete tu. Indonézia sa nám tentokrát do programu dostala až trikrát, okrem Tomáša si pre vás Zuzka pripravila rozprávanie o ostrove Siberut na západnom pobreží Sumatry, kde žije vymierajúca generácia domorodcov, ktorá udržiava svoje tradície a zvyky v primitívnych podmienkach a vy tak budete mať možnosť zažiť cestu v čase (v BratislavePoprade). Koho lákajú magické indonézske Sulawesi, známe svojimi pohrebnými rituálmi či magickými plážami, praktické rady a itinerár vám zase pomôže zostaviť Anička, ktorá vám príde porozprávať o svojej ceste a možno tak naplánuje tú vašu.

foto: Anna Chobotová

Indonézske veľvyslanectvo si navyše pre bratislavských návštevníkov pripravilo malý bonus v podobe kultúrnej vsuvky. Tesne pred Tomášovou prednáškou v Bratislave budete mať možnosť si pozrieť vystúpenie indonézskych tanečníkov. Ešte k tomu pomyselná porcia nasi goreng a indonézsky zážitok ako vyšitý 🙂 Tešíme sa na vás.

Kompletný program viac ako 100 cestovateľských prezentácií v 11 mestách nájdete na cestounecestou.sk.

Hana Hajovská, OZ Cestou necestou
Uložiť článok

Najnovšie články