Foto: Pixabay

Pri dovolenke v Chorvátsku o 4 roky už možno nebudete potrebovať kuny.

Pri dovolenke v Chorvátsku v roku 2023 už možno bude stačiť, ak tam budete cestovať s eurami. Krajina koncom minulého týždňa oficiálne požiadala o vstup do systému výmenných kurzov ERM II. Tento systém môžeme nazvať akousi čakárňou pred prijatím eura. Napríklad Slovensko do neho vstúpilo 28. novembra 2005 a vystúpilo 31. decembra 2008 a následne prijalo euro.

Každá krajina, ktorá chce prijať euro, musí v ERM II stráviť minimálne dva roky. Počas tohto obdobia majú meny dovolené pohybovať sa v rozmedzí 15% okolo centrálneho výmenného kurzu a zároveň nesmie dôjsť k devalvácii centrálnej parity. Ak Chorvátsko tento test zvládne, má veľkú šancu, že prijme euro. Jeho účasť v eurozóne bude ale ešte musieť odsúhlasiť Európska centrálna banka, a tiež všetky členské krajiny eurozóny. Ako uvádza Reuters, najskôr tak môže euro nahradiť kunu v roku 2023.

Nová séria bankoviek. Foto: ECB [CC0], via Wikimedia Commons

Ľudia euro chcú

Ako uvádza portál penize.cz prieskum vykonaný v Chorvátsku takisto nahráva zavedeniu eura. 52% obyvateľov sa totiž vyjadrilo, že sú za zavedenie eura a 40% je proti. Chorvátsku by zavedenie eura určite prospelo, keďže jeho najväčší obchodní partneri sú takisto súčasťou eurozóny a približne 80% úspor v Chorvátsku je denominované v eurách.

Chorvátsko je členom Európskej únie od roku 2013. Vstupom sa zaviazalo, že euro časom prijme a tento záväzok sa snaží aj splniť. Rovnaký záväzok majú aj ďalšie krajiny, ktoré do EÚ vstúpili, napríklad aj Česká republika, kde však verejnosť tomuto kroku naklonená zatiaľ nie je.

2
Uložiť článok
Komentovať