Foto: Archív TASR(AP Photo/Michel Euler)/flickr.com (Steve Snodgrass)

Hollywoodsky herec požiadal na sociálnej sieti svojich fanúšikov, aby podpísali online petíciu. To prinútilo ruské úrady konať.

V Rusku minulý rok objavili „veľrybie pasce“ so stovkou veľkých morských cicavcov. Skončiť mali predajom na čiernom trhu a následne v čínskych zábavných parkoch. Napriek tomu, že táto šokujúca informácia prepukla, zvieratá naďalej zostali uväznené. Až doteraz. 

Ruské úrady nariadili prepustenie celkom 100 veľrýb druhov kosatky dravej a bieluhy žltobielej. Žiaľ, nebolo to ich dobrovoľné rozhodnutie. Urobili tak až po niekoľkých mesiacoch a pod nátlakom, ktorý vznikol vďaka žiadosti herca Leonarda DiCapria.

Minulý rok boli zverejnené fotografie, ktoré ukazujú tieto majestátne zvieratá držané v stiesnených priestoroch na ruskom pobreží Tichého oceánu. Vznikla obrovská vlna kritiky, na ktorú sa rozhodol reagovať aj ochranca životného prostredia DiCaprio. Päť mláďat mrožov, 11 kosatiek a až 90 bieluh bolo držaných v krutých podmienkach majiteľmi, ktorí ich mali v pláne predať čínskym akváriám.

Keďže ide o hrubé porušenie zákona, ruská federálna bezpečnostná služba podala obvinenia proti štyrom spoločnostiam. Napriek tomu však zvieratá zostali naďalej uväznené. Do záležitosti sa zapojil aj prezident Vladimír Putin, ktorý sa rozhodol tomuto prípadu venovať osobitú pozornosť.

Foto: wikimedia.org (Siebbi)

„Robíme všetko, čo je v našich silách,“ uviedol minister životného prostredia Dmitry Kobylkin. Obrovským problémom však bolo napríklad aj chladné počasie, ktoré by mohlo spôsobiť veľrybám komplikácie pri návrate do svojho prirodzeného prostredia bez toho, aby spôsobilo škody.

Leonardo DiCaprio, ktorý je známy svojou nezištnou dobročinnosťou, sa rozhodol na túto tragickú situáciu reagovať. Na svojom účte na Twitteri uverejnil príspevok, v ktorom požiadal svojich fanúšikov, aby podpísali petíciu na prepustenie veľrýb. „Prosím, podpíšte túto petíciu a pripojte sa ku mne v tomto boji.“

Príspevok sa okamžite dostal k tisíckam ľudí po celom svete, ktorým osud kosatiek a bieluh nebol ľahostajný a petíciu podpísali. Od 26. februára tak získal obdivuhodných 900-tisíc podpisov. Tento nátlak teda prinútil Rusov konať.

Nielen skvelý herec, ale aj štedrý človek

Ak ste fanúšikmi DiCapria tak určite viete, že toto nie je prvý prípad, na riešenie ktorého sa zapojil. A ako môžeme vidieť, nie je iba skvelým oscarovým hercom ale aj človekom s obrovským srdcom, ktorému záleží na životnom prostredí a stave našej planéty a snaží sa využiť svoju slávu na pomoc.

Nadácia Leonarda DiCapria v roku 2017 ohlásila svoj najväčší environmentálny grant, aký kedy poskytla. Rozdala 20 miliónov, ktoré majú slúžiť organizáciám pracujúcim napríklad na zachovaní prírodného bohatstva alebo riešení klimatických problémov.

mirror.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy