Foto: wikimedia.org (Siebbi)

Aj keď si myslíme, že našu planétu poznáme podrobne nie je to vždy tak.

Nikdy neprejde dlhá doba a z času na čas vedci či biológovia objavia nejakého nového živočícha. A toho následne treba pomenovať. To sa stalo aj vedcom z Malajzie, ktorý objavili nového vodného chrobáka. A pomenovali ho Grouvellinus leonardodicaprioi.

Meno bolo navrhnuté počas hlasovania na záverečnom ceremoniáli, ktorý bol súčasťou expedície, v rámci ktorej bol chrobák objavený. Jeden z členov expedície, Iva Njunjić, povedal: „Chrobák nedostal meno po hercovi preto, že by sa na neho napríklad podobal. Chceli sme zdôrazniť, že aj tie najmenšie stvorenia, ako je napríklad aj tento chrobák, sú dôležité.“ Keď sa Leonardo DiCaprio dozvedel, že dostal po chrobákovi meno, zmenil si svoju titulnú fotografiu na facebooku práve na tohto chrobáka.

Foto: facebook

Herec je známy pre jeho prácu, ktorou sa snaží pomôcť životnému prostrediu. Prostredníctvom aukcií sa mu napríklad podarilo získať 40 miliónov dolárov na ochranu životného prostredia. Ďalej jeho nadácia už roky pomáha chrániť divokú zver, ale aj práva domorodých obyvateľov Ameriky. Takisto bojuje proti priemyslu palmového oleja, v rámci ktorého sa v Indonézii vypaľujú obrovské územia pralesa, len aby sa tam mohli pestovať palmy na produkciu oleja.

To ale nie je všetko. Je veľkým bojovníkom proti klimatickým zmenám, ktorých priamym svedkom bol aj počas natáčania filmu Revenant: Zmŕtvychvstanie, kedy na miestach, kde vždy býval sneh, tentoraz chýbal a filmári mali veľký problém s natáčaním.

Je preto jasné, prečo sa vedci rozhodli pomenovať novoobjaveného vodného chrobáka po hrdinovi z filmu Titanic, v ktorom si vody v tomto filme užil „dosýtosti“. Je to vzdanie pocty za jeho veľký prínos k ekológii a ochrane životného prostredia.

Pozri aj: Vymrel pred 82 rokmi, no možno nie naveky. Vedcom chýba posledný krok k tomu, aby oživili mystického tasmánskeho tigra

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy