Záber z filmu Hon Foto: Cinemart / Záber z filmu Bennyho video Foto: MovieStillsDB

Detské charaktery z kinematografie, ktoré sú tak dobre vymyslené, až ich pri sledovaní nenávidíte.

Detskí záporní hrdinovia sú kategória sama o sebe. Predovšetkým v hororoch, kde vždy pôsobia veľmi nepríjemne, nesympaticky a hrozivo. Dnes sme sa však pozreli prevažne na drámy a vybrali “najhoršie” detské charaktery, ktoré vás budú pri sledovaní neskutočne iritovať, avšak výsledné dielo ponúka vysokú kvalitu. 

Niektorí sú podozriví z vraždy, ďalší iba vyslovia obvinenie bez dôkazov a všetci im uveria. Veď sú to nevinné deti. Množstvo filmových tvorcov sa práve na práci s touto nevinnosťou rozhodlo vytvoriť svoje diela, ktoré prinášajú kvalitnú kinematografiu. Upozorňujeme, že týmito detskými hrdinami budete pri sledovaní kvôli ich činom opovrhovať.

Jacob – Defending Jacob (2020)

Hlavný hrdina tohto kvalitného a veľmi pútavého seriálu z dielne Apple TV+ je chlapec obvinený z vraždy svojho spolužiaka. Pochádza z bezproblémovej a zabezpečenej rodiny, kde by mu ku šťastiu nemalo nič chýbať. Keď sa prevalí toto podozrenie, ich bežný chod sa obráti naruby.

Je za tým však iba zhoda okolností alebo je malý chlapec skutočne vrahom? Je zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa s touto otázkou dokážu vysporiadať jeho rodičia, ktorí mu síce bezpochyby veria, niektoré dôkazy sa však začnú javiť nepriestrelne. A to oni ako právnická rodina veľmi dobre vedia.

Predstaviteľ Jacoba, Jaeden Martell, vás bude pri sledovaní neraz štvať. Nebudete totiž vedieť, či hovorí pravdu alebo klame, či je obeťou alebo dieťaťom so zvrátenou mysľou. Jeho postava je napísaná veľmi dobre a podobné je aj prevedenie, akým ju Jaeden stvárnil.

Klara – Hon / The Hunt (2012)

Výborný herec Mads Mikkelsen v snáď ešte lepšom filme režiséra Thomasa Vinterberga prináša veľké drsné zrkadlo spoločnosti a každému jednému z nás. Aby sme človeka obvinili z nejakého zločinu alebo ho odsúdili stačí často aj nepodložená maličkosť.

40-ročný Lucas sa po rozvode snaží žiť opäť svoj život. Pracuje v škôlke, má novú priateľku, dokonca sa mu darí dobre vychádzať so svojím synom. Deti v škôlke ho majú veľmi radi, dobre vychádza aj s malou Klarou, dcérou jeho dobrých priateľov.

Nevinná Klara sa však jedného dňa zdôverí inej učiteľke v škôlke, so zvláštnym tvrdením o Lucasovi, ktoré ho obviní zo sexuálneho obťažovania. Napriek tomu, že išlo iba o jednu vetu, ktorú už Klara nikdy nezopakovala ale ani nevyvrátila, Lucasovi zničila úplne celý život. Pri sledovaní máte chuť Klarke niečo povedať, pretože sama vidí, čo spôsobila, neurobí s tým však absolútne nič.

Danny – Osvietenie / The Shining (1980)

V tomto prípade nejde o príklad chlapca, ktorého by ste pri sledovaní tejto kultovky nenávideli, ale nebudete ho mať ani radi. Dôvod je jednoduchý – je veľmi strašidelný. Horory a zvláštne detské postavičky z nich sú bohatou témou samé o sebe. Danny z Osvietenia ich však jednoducho všetky predčil a preto patrí do tohto zoznamu.

Snáď každému sa ihneď vynoria sekvencie, ako brázdi dlhé chodby na malom bicykli v už samom o sebe strašidelnom horskom hoteli. Zjavujú sa mu postavy alebo po stenách sa začnú liať litre krvi.

Sme presvedčení, že Danny Torrance nedá dodnes mnohým spávať. Aj keď v tomto prípade on sám nezapríčinil nič zlé, práve naopak, môže sa stať obeťou.

Joffrey – Hra o tróny / Game of Thrones (2011-2019)

Postava Joffrey Baratheona patrila v tejto seriálovej ságe nepochybne medzi najnenávidenejšie. Dokázal ublížiť snáď úplne každému a tými najbrutálnejšími spôsobmi.

Diváci ho nenávideli už od prvej série, kedy svojím činom mnohých nahneval a jeho povesť sa postupom času nezlepšovala. Práve naopak. Bol stále krutejší a horší a jednoducho robil veci, ktoré sa nám pri sledovaní nepáčili a súcitili sme s tými postavami, ktoré sa ocitli na opačnom konci.

Treba však uznať, že herec Jack Gleeson stvárnil svoju zlovestnú postavu hodnoverne a veľmi presvedčivo. Či sa mu v ďalšej hereckej kariére však podarí odosobniť v očiach divákov od charakteru Joffreyho, je otázne.

Szymek a Czarek – Detské ihrisko / Plac zabaw (2016)

Poľský film, z ktorého vám bude ešte dlho behať mráz po chrbte. Zvlášť po tom, keď sa dozviete, že vychádza zo skutočných udalostí. Odohráva sa počas jedného dňa a jeho hlavnými predstaviteľmi sú dvaja iba desaťroční chlapci, schopní toho najhoršieho.

Robert Thompson a Jon Venables sa na konci tohto dňa stali obvinenými z brutálnej vraždy. Tento prípad sa odohral v roku 1993 a mladí chlapci boli zodpovední za únos iba dvojročného Jamesa Bulgera z nákupného centra, ktorého následne mučili a nakoniec zabili.

Výber hercov ústredných postáv tvorcom vyšiel priam dokonale. Jeden si oholí vlasy dohola, kým si ďalší na ihrisku poťahuje z cigarety. Vidíme, že to nemajú doma vôbec jednoduché, to však neospravedlňuje ich brutálne činy. Detské ihrisko je mrazivou a veľmi autentickou drámou, z ktorej sála strach nad hranicami ľudskej a predovšetkým detskej zloby.

Benny – Bennyho video / Benny’s Video (1992)

Benny je 14-ročný chlapec, ktorý rád natáča videá a pozerá akčné filmy. Že na tom nie je nič zvláštne? Názor zmeníte, keď uvidíte ako ku sebe domov zavolá dievča a nahrá na video jej smrť pomocou zbrane na zabíjanie prasiat.

Režisér Michael Haneke vie ako divákov šokovať, prekvapiť a navodiť v nás veľmi nepríjemný dojem. Inak to nie je ani pri tejto veľmi kvalitnej dráme, ktorá ukazuje, ako môže vyzerať myseľ a svet detského psychopata.

Bennyho nebudete mať radi. Možno chvíľami s ním budete súcitiť a hľadať dôvody, prečo urobil to, čo urobil. Ak však vydržíte až do úplného konca, ten vás rozseká a Bennymu nikdy neodpustíte.

Sebastian – Tekutý piesok / Quicksand (2019)

V tomto prípade sa pozrieme na svet tínedžerov a ich dospievanie, ktoré môže byť plné nástrah, hnevu, ale nikdy by sa nemalo niesť v plánovaní vražedného útoku. Práve preto náš rebríček najnenávidenejších detí v kinematografii dopĺňa postava Sebastiana, zdanlivo dokonalého chlapca z bohatej rodiny, ktorý musí mať vždy všetko tak, ako si zmyslí.

Premisa filmu sa točí okolo hrdinky Maji, ktorú objaví polícia v triede so zbraňou a mŕtvymi spolužiakmi. Čo sa stalo a prečo je toto spočiatku vyrovnané dievča teraz podozrivé z brutálnej vraždy? Quicksand je skvelou švédskou seriálovou drámou, ktorá je vystavaná zaujímavým spôsobom a pri pozeraní sa nebudete ani na chvíľu nudiť.

Postavu Sebastiana stvárnila mladá herecká švédska hviezda, Felix Sandman, o ktorom ešte budeme veľa počuť. Uplynulé roky je spojený s Netflixom a výsledné seriály zatiaľ vždy stáli za to.

1
Uložiť článok
Komentovať