Foto: Carl Montgomery [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons/Pixabay

Mnohí si myslia, že Černobyľ ostal po výbuchu celkom pustý.

Nie je to však tak. Žije tu niekoľko obyvateľov, ktorí odmietli opustiť svoje domovy, no zdá sa, že zvieratá sa tu cítia celkom dobre. Nájdete tu kone, psy, vlky, jelene a dokonca aj vzácneho rysa. Vyvstáva teda otázka, čo škodí zvieratám viac, radiácia alebo činnosť človeka?

Článok pokračuje pod videom ↓

Zvieratá pod vplyvom radiácie

Uzavretá zóna

Nešťastie sa odohralo ešte v roku 1986, pričom bezprostredne po ňom bola za nebezpečnú vyhlásená oblasť v okruhu takmer 50 kilometrov. Dnes sa za uzavretú zónu považuje plocha s rozlohou takmer 2 600 kilometrov štvorcových a aj keď sa sem doteraz odvážilo len málo ľudí, vo zvieracej ríši to doslova prekvitá.

Túlavé psy

Niektorým zvieratám sa tu darí menej, iným viac. Napríklad, oblasť je plná túlavých psov, ktoré sú potomkami domácich miláčikov. Tie tu po sebe zanechali utekajúci obyvatelia, no psy stále nie sú zvyknuté na život bez človeka a stále sa na neho spoliehajú ako na zdroj potravy. Robotníci, ktorí sem chodia, sa často so psami delia o svoje obedy, no len málokedy sa pes dožije viac ako štyroch rokov. Nie je však za to zodpovedná radiácia ale skôr neľútostné obdobia zimy.

Adopcia

Samozrejme, netvrdíme, že radiácia na zvieratá žiadny vplyv nemá, aj ľuďom, ktorí sem chodia, sa odporúča zvieratá nechytať, keďže ich kožuchy môžu stále niesť stopy radiácie. Sú však ľudia, ktorým záleží aj na osude týchto tulákov, Lucas Hixson preto napríklad založil organizáciu s názvom Clean Futures, ktorá sa stará o to, aby túlavé psíky prešli procesom dekontaminácie a stali sa vhodnými adeptmi na adopciu.

Nový ekosystém

Černobyľ však nie je plný len túlavých psov, mnohým druhom sa tu vyslovene darí a dokonca vznikol aj nový ekosystém, a to už niekoľko rokov po explózii. Skvelým príkladom je ohrozený kôň Przewalského, ktorého populácia sa od roku 1998 poriadne rozrástla, a to bez pričinenia človeka. Aj vlkov, diviakov a losov je tu viac, než kedykoľvek predtým. Správy dokonca hovoria, že v Černobyle je viac vlkov, ako v slávnom Yellowstonskom parku. Niektorí si myslia, že vlkom sa tu darí dobre najmä preto, že uzavretú zónu často opúšťajú na dlhší čas, zatiaľ však toto tvrdenie nie je možné potvrdiť.

Zásah človeka alebo radiácie

Pokiaľ ide o zdravotný stav zvierat v černobyľskej oblasti, vedci sa rozdelili na dva tábory a každý z nich má vlastnú teóriu. Oba tábory sa zhodujú v tom, že aj keď tu zvieratá dokážu prežiť, radiácia pre ne prospešná nie je. Otázne však je, čo vplýva na ekosystém viac, radiácia alebo fakt, že si tu zvieratá nažívajú v podstate bez zásahu človeka. Dánsky vedec Anders Pape Møller hovorí, že zvieratá sú radiácii vystavené dlhodobo a aj keď hodinová návšteva neuškodí, takýto vplyv by mal mať na zvieratá zásadný vplyv.

Darí sa im bez ľudí

Na druhej strane, biológ Jim Beasley na základe zhromaždených dát tvrdí, že súčasná úroveň žiarenia už pre zvieratá nepredstavuje výrazné riziko. Beasley hovorí, že je očividné, ako málo radiácia vplýva na zvieratá vzhľadom na to, že ich populácia narastá a myslí si, že dôležitejší faktor je ten, že žijú bez zásahu človeka.

Vplyv na zvyšok sveta

Ďalší vedci si zas lámu hlavu nad tým, ako vplýva radiácia na zvyšok sveta. Zvieratá totiž nežijú výlučne len v tejto zóne ale pohybujú sa aj mimo nej a je možné, že ich potomstvo sa rozšíri do sveta. Ak je to potomstvo s genetickými mutáciami, ktoré boli zapríčinené životom v oblasti Černobyľu, je potrebné tento faktor bližšie preskúmať.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články