Na mieste by mala vzniknúť nová moderná štvrť plná bytov a obchodov.

Mnoho starých opustených budov na Slovensku je odsúdených na zánik a ešte viac ich nájdete priamo v centre miest, ktoré svojím nie príliš vábnym zovňajškom strašia okolie. Podobne na tom je aj bývalá budova slávnej Slovenky v Banskej Bystrici. 

Veľký priemyselný areál, ktorý už roky neslúži svojmu účelu, má možnosť zmeniť sa na jeden z najlukratívnejších a zároveň najväčších realitných projektov v meste pod Urpínom. V najbližších rokoch na ploche viac než 4 hektáre vyrastie v centre Banskej Bystrice úplne nový polyfunkčný komplex budov.

Možnosti vytvoriť zo starého areálu bývalej odevnej fabriky niečo nové dlhé roky bránilo vlastníctvo pozemkov firmami, ktorých pôvodné projekty stratili svoj zmysel. Najprv malo na mieste vyrásť obchodné centrum, no to by bolo, popri dvoch ďalších nákupných centrách a treťom vo výstavbe, zbytočné. Neskôr sa mali budovy premeniť na obchodno-kongresové centrum s hotelom a apartmánovými či kancelárskymi priestormi. No zatiaľ žiadnej spoločnosti sa prestavať tento komplex nepodarilo.

Po dlhej dobe však opäť prišiel nový investor v podobe developerskej a investičnej spoločnosti Arkon. „Banská Bystrica bola pre nás už dlho mestom, kde sme chceli prirodzene rozšíriť naše developerské aktivity. Bolo len otázkou času, kedy nájdeme vhodné miesto, kde postavíme nové a moderné rezidenčné a polyfunkčné centrum pre Banskobystričanov,“ hovorí Andrej Konkoľ, predseda predstavenstva spoločnosti.

Firma predstavila svoj návrh, ako si predstavuje mestskú časť Strieborná. Architektonicko-urbanistickú úlohu vložili do rúk ateliéru Compass Mateja Gréberta a Juraja Benetina, ktorí stoja za niekoľkými úspešnými projektami v Bratislave ako napríklad rezidenčná štvrť Slnečnice, Urban Residence, Ahoj Park či Nové Lido. V ateliéri pripravili prvotnú štúdiu polyfunkčnej zóny s rozdelením na funkčné celky, ktorých realizácia bude prebiehať v postupných časových obdobiach.

compassatelier.com

V novom komplexe nebudú chýbať obytné, administratívne, nákupné a oddychové zóny, podzemné parkovisko či park. Podľa plánov by sa mali tento rok dokončiť všetky prípravy na stavbu a začiatkom budúceho roku by malo dôjsť k búraniu budov. Samotná výstavba by mala začať v roku 2019. Vyzerá to tak, že sa mesto konečne zbaví ďalšieho zo svojich strašiakov.

Pozri aj: 20+ najväčších failov zo Slovenska a Česka, kedy sa firmy snažili zatepliť historické budovy, no dopadlo to katastrofálne

Mesto Banská Bystrica
Uložiť článok

Najnovšie články