Foto: MovieStillsDB

Ak ste film Joker ešte nevideli, varujeme vás, že článok môže prezrádzať dôležité časti deja.

Film Joker sa zaradil k dielam, ktoré vyvolávajú v divákoch zmiešané pocity. Niektorí sú nadšení, kým iní si postojom k filmu nie sú celkom istí. Ďalším zas prekáža násilie, ktorého v diele nie je málo.

Aký osud postihol Arthurovu susedku Sophie?

Nech je váš postoj k filmu Joker akýkoľvek, ak ste ho videli, možno ste aj vy z kina odchádzali s niekoľkými nezodpovedanými otázkami. V nejednom bode filmu sa totiž dala len veľmi ťažko rozoznať hranica medzi realitou a predstavivosťou hlavnej postavy. Mnoho otázok vyvoláva napríklad Arthurova (Joaquin Phoenix) susedka, slobodná mamička Sophie, ktorú si zahrala herečka Zazie Beetz. Tá sa totiž stala v priebehu filmu stredobodom Arthurovho záujmu, povahu ich vzťahu však nie je jednoduché vysvetliť. Ako však upozornil portál LAD Bible, jeden z tvorcov sa záhadu tejto postavy rozhodol objasniť.

Foto: MovieStillsDB

Zdá sa, že sa majú radi, keďže Arthur a Sophie spolu trávia čas pomerne často. Sú však skutočne v romantickom vzťahu alebo ide len o výplod Arthurovej fantázie? Ku koncu filmu je možné vidieť, ako sa Arthur obšmieta po Sophiinom byte a v diaľke blikajú výstražné svetlá. Keď Arthur napokon jej byt opúšťa, nie je jasné, čo v jej byte robil a prečo tam bol. Jedna z teórií hovorí, že Sophie sa napokon stala obeťou Arthurovej šialenej mysle a je možné, že ju nepostretol šťastný koniec.

Tenká hranica medzi realitou a predstavivosťou

Lawrence Sher, kameraman úspešnej snímky Joker, sa rozhodol, že do deja vrhne trochu svetla a záhadu obklopujúcu Sophienu postavu objasní. Sher hovorí, že nejasnosti boli vyvolané zámerne, tvorcovia filmu totiž chceli, aby diváci na vlastnej koži pocítili, aké to je, keď je hranica medzi realitou a predstavivosťou rozmazaná. Sher dodáva, že Sophie nebola zabitá, pretože celý jej vzťah s Arthurom bol len výplodom Arthurovej fantázie. Navyše, Arthur zabíjal ľudí, ktorí mu nejakým spôsobom ublížili a Sophie mu nikdy neuškodila.

foto: MovieStillsDB

Tvorcovia síce vo filme nechali malé nápovedy, ktoré mohli divákovi pravdu vyzradiť, no ich cieľom bolo vyvolať diskusiu a dosiahnuť, aby diváci o filme premýšľali a pokúsili sa domyslieť si vlastný záver.

Sher sa vyjadril nielen k osudu Sophie, ale aj k spôsobu, akým vznikali niektoré ikonické scény filmu. Všimnite si napríklad, že začiatok filmu sa odvíja pomalým, meditatívnym spôsobom, kým na konci filmu Joker tancuje na schodisku v Bronxe. Tanec mal byť oslavou toho, že Arthur prijal vlastný osud a akceptoval svoju rolu Jokera.

LAD Bible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )