Foto: moviestillsdb

Už na prvý pohľad je jasné, že ide o jeden z najlepších filmov roka.

Do slovenských kín dorazila dlho očakávaná sólovka z dielne DC a Warner Bros. Fanúšikovia mali od Jokera vysoké očakávania a on ich bez väčších problémov naplnil. Dokonca dokázal oveľa viac.

Nový film Joker

Režisér Todd Phillips priniesol na strieborné plátna príbeh o zrodení jedného z najväčších komiksových záporákov. Už trailer sľuboval okrem silného príbehu aj pútavú vizuálnu stránku a geniálny výkon Joaquina Phoenixa v hlavnej úlohe.

Rovnako pozitívne boli aj prvé hodnotenia kritikov a úspech, ktorý snímka zožala na premiére v Benátkach. Všetko toto na divákov pri sledovaní čaká a tak si budú môcť každú minútu v kine naplno vychutnať.

Foto: MovieStillsDB

Aj keď film Joker nie je priamo súčasťou univerza DC, vo výsledku je jasným dôkazom, že je tu nádej na ich úspešné vzkriesenie. (Podobne sa môžeme tešiť aj na hrdinku Harley Quinn, ktorá sa v novinke Birds of Prey objaví už začiatkom budúceho roka.)

Snímka nás zavedie do ulíc Gotham City, v ktorých vládne stále sa stupňujúci neporiadok. Čeliť mu musí aj Arthur Fleck (Joaquin Phoenix), ktorý čoraz viac upadá do šialenstva a zisťuje, že svet, v ktorom žil, je úplne iný než si pôvodne myslel. A vďaka tomu sa rodí jedna z najväčších ikon zločinu v popkultúre.

Majstrovský herecký výkon predvádzaný v hlavnej úlohe

Od začiatku do konca sledujeme úchvatné divadlo Joaquina Phoenixa, ktoré predvádza každým svojím kúskom. Každý jeden pohyb, krok, gesto, mimika tváre, smiech snímaný detailne kamerou, prinášajú divákovi neuveriteľne silný emočný zážitok, z ktorého sa tak skoro nespamätá.

Tieto pocity umocňuje ešte viac fakt, že by príbeh Arthura Flecka mohol byť skutočný. Súcitíme s ním a dokážeme pochopiť všetko, čo robí. Ja osobne aj ospravedlniť kruté konania.

Foto: MovieStillsDB

Z psychologického hľadiska ide o geniálnu sondu do duše človeka s ťažkým osudom. Ako jednotlivé udalosti postupujú, menia nie iba hlavného hrdinu, ale ovplyvňujú aj náš pohľad na neho. Treba však zdôrazniť, že za tento unikátny zážitok je výsledkom najmä samotný výkon herca.

Dráma plná emócií

Bláznivé tance, šialený beh, pohyby v rytme hudby, tiene, svetlá. Svoju rolu nehral, Phoenix sa ňou stal – presne, ako hovorili kritici. Na plátnach nevidíme herca, ale samotného Jokera, ktorý neskutočne trpí a zároveň si to celé užíva.

Snímka sa nesie v temnom duchu a rovnako ladený je aj samotný príbeh, ktorý prináša najmä skvelé psychologické vykreslenie hlavnej postavy a činov, ktoré vykonáva. Toho výsledkom je hlboká dráma, ktorá by fungovala aj v skutočnosti a verím, že podobné scenáre sú aj realitou. A to všetko za doprovodu hudby, ktorá podporuje každú jednu scénu.

Foto: MovieStillsDB

Filmová adaptácia komiksu nie je natoľko komiksová, ako ste možno zvyknutí. Nie je to však nevýhoda, je to fakt, s ktorým treba pri sledovaní počítať. Je to aj odzrkadlením režiséra Martina Scorseseho, ktorý na filme spolupracoval.

Sledujeme Arthura Flecka ako sa vznáša za rytmu hudby a kamera dôkladne opakuje každý jeden pohyb. Pútavé zábery pomáhajú príbehu, ale aj k samotnému dokresleniu charakteru Jokera. Krajšie zobrazený prepad do šialenstva som nevidela.

Okrem samotného príbehu hlavného hrdinu je dôležitá aj vizuálna stránka, ktorá prináša autentickú ponurú atmosféru Gotham City. Už len zo samotných záberov na mesto je cítiť napätie a tušenie, že sa schyľuje k niečomu naozaj veľkému.

Foto: MovieStillsDB

Od filmu som mala vysoké očakávania, ktoré sa do bodky naplnili. Dokonca ich výsledok ešte prevýšil. Osobne považujem naozaj za výnimočný úspech, ak sa komiksovka dostane do nominácií na Cenu Akadémie. Je to nezvyčajný jav, ktorý by mal nezvyčajným aj zostať.

V tomto prípade by to však mala byť samozrejmosť. Najmä čo sa týka hereckého výkonu. Joaquin Phoenix totiž predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov a nie len to.

Zrkadlo nášho sveta, ktoré sa nám nemusí páčiť

Ak ste pri komiksovkách zvyknutí, že ide možno skôr o oddychovú záležitosť, v tomto prípade to ani zďaleka neplatí. Z kina divák odchádza plný pocitov a emócií, súcití s hlavným hrdinom, pretože si k nemu vybudoval zvláštny vzťah. Premýšľa o ňom aj nasledujúci deň. A nie iba o ňom. Joker nie je iba o Jokerovi. Je to portrét, ktorý sa dá preniesť aj do našej reality a o to viac zasiahne každého z nás.

Naše hodnotenie: 5/5

Joker

USA, 2019

Réžia: Todd Phillips

Scenár: Todd Phillips, Scott Silver

Kamera: Lawrence Sher

Hudba: Hildur Guðnadóttir

Hrajú: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham, Glenn Fleshler,…

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )