Všetci veľmi dobre poznáme Veľký čínsky múr, ohromujúcu stavbu, ktorá sa tiahne 6700 kilometrov naprieč severnou Čínou a v minulosti slúžil na obranu pred nájazdmi kočovných kmeňov. Málokto ale vie, že svoj „Veľký múr“ má aj neďaleká India.

Nachádza sa v severozápadnej Indii, v štáte Rádžasthán, a je súčasťou pevnosti Kumbhalgarh.

Kumbhalgarh je pevnosť, pozostatok Udajpurského kráľovstva, ktoré sa rozkladalo v južnej časti dnešného štátu Rádžasthán. Ide o druhú najväčšiu pevnosť na tomto území a jej výstavba sa začala už v 15. storočí. Pevnosť je postavená na 1100 metrov vysokom kopci a chránia ju múry dlhé až 36 kilometrov. V porovnaní s Veľkým čínskym múrom je to celkom zanedbateľné číslo, no i tak ide o druhý najdlhší súvislý múr na svete. A práve preto sa obranné múry pevnosti Kumbhalgarh nazývajú aj Veľkým indickým múrom.

natgeotraveller.in
natgeotraveller.in
rajasthanindiatour.net
rajasthanindiatour.net

Pevnosť je chránená siedmymi obrovskými bránami. Na Veľkom indickom múre stojí sedem opevnených bášt, ktoré chránia celkom 360 náboženských chrámov a obrovský palác, ktoré sa v pevnosti nachádzajú. Z najvyššej veže paláca, Badal Mahal, je možné vidieť na kilometre ďaleko, dokonca až do 7. najväčšej púšte sveta, Thar.

karmaindia.com
karmaindia.com
karmaindia.com
karmaindia.com

Podľa legendy sa maharadža menom Kumbha rozhodol na tomto mieste postaviť pevnosť, no všetky jeho pokusy zlyhávali, pretože sa mu múry pevnosti vždy zrútili. Zúfalý Kumbha požiadal o radu pustovníka, ktorý sa ponúkol ako dobrovoľník na obetovanie bohom. Tam, kde dopadla po poprave jeho hlava, mal stáť chrám a tam, kde dopadlo jeho telo, mla byť postavená pevnosť a hradby. V skutočnosti bola pevnosť postavená na mieste, kde kedysi dávno stála oveľa menšia obranná pevnosť.

velky indicky mur 6
kuriositas.com
flickr.com
flickr.com

Veľký indický múr je ohromnou stavbou. Tiahne sa dolinami, prekonáva niekoľko vrcholov a jeho šírka je vymeraná tak, aby sa na múr vedľa seba zmestilo 8 koní. Pevnosť bola obývaná až do konca 19. storočia, no dnes slúži už len ako historická pamiatka a múzeum. Ak sa teda niekedy vyberiete do Indie, neváhajte a určite ju navštívte. Nachádza sa len 80 kilometrov od mesta Udajpur.

wikipedia.org
wikipedia.org
interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com, atlasobscura.com
Príbehy
0
Komentovať (0)