Foto: YouTube Screenshot

V Číne už čoskoro otvoria najdlhší most celej planéty. Takto bude vyzerať.

Tento týždeň sme vám priniesli zoznam 10 zaujímavostí a faktov o Číne, o ktorých ste doposiaľ nevedeli. V článku sme poukazovali aj na ekonomický kontrast v spoločnosti, ktorý krajina plánuje v budúcnosti riešiť ambicióznou a masívnou urbanizáciou. V najbližších rokoch plánuje Čína dokončiť niekoľko ohromujúcich projektov. Už toto leto bude v prevádzke najdlhší most planéty.

Megaprojekt, ktorý prepojí Hongkong s mestom Zhuhai. Viac ako 54 km dlhý most je vo výstavbe už 7 rokov a do prevádzky má byť spustený už toto leto. Prvé umelé ostrovy nesúce dnes mohutné piliere, vznikali v tejto časti Juhočínskeho mora už v roku 2012. Dnes most čakajú posledné úpravy a dokončovacie práce. Už v lete tak pravdepodobne bude využívaný miliónmi obyvateľov Hongkongu i mesta Zhuhai.

Foto: Wikimedia

Nový most nazvaný Hong Kong-Zhuhai-Macau Bridge skráti cestu z jednej časti pobrežia na druhú ponad estuár Perlovej rieky asi 6-násobne. Cesta autom bude podľa odhadov trvať asi 30 minút namiesto dnešných troch hodín. Predpokladá sa pritom, že cez most denne prejde asi 40-tisíc vozidiel. Pre miestny dopravný systém a infraštruktúru tak nový most bude ohromným impulzom.

Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
HongKong-Zhuhai-Macau Bridge 港珠澳大橋

Most z Hongkongu do mesta Zhuhai má viac ako 54 km a po otvorení tak bude najdlhším mostom planéty. Pozostáva zo šiestich jazdných pruhov (troch v každom smere) a pri prejazde budú cestujúci prechádzať celkom štyrmi tunelmi, pričom jeden z nich leží pod morskou hladinou. Na celú stavbu bolo pritom potrebné také obrovské množstvo ocele, že by ste z nej postavili 60 kópií slávnej parížskej Eiffelovky. Most bude prístupný len pre motorové vozidlá, zákaz vstupu bude platiť pre chodcov i cyklistov.

Pozri aj: Čína chce kontrolovať počasie. Na ploche s rozlohou Mongolska bude v jednej z najsuchších oblastí sveta vyvolávať dážď

businessinsider.com, dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)