Foto: TASR - Jaroslav Novák

Cez víkend prebehlo ďalšie plošné testovanie, týkalo sa vyše 450 obcí.

Počas víkendového testovania v 458 obciach a mestách sa dalo otestovať 110.609 ľudí. Pozitívne testy malo 2501 z nich, čo predstavuje 2,26 percenta. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Už počas víkendových dní hlásili mestá a obce pomerne nízku účasť. V diskusnej relácii TA3 uviedol Igor Matovič, že ďalšie plošné testovanie pred Vianocami bude zrejme povinné, odvolal sa práve na slabšiu účasť na poslednom kole testovania. To už nebolo povinné, človek po jeho absolvovaní nepotrebuje certifikát a ani nie je nijak znevýhodnený, ak sa ho nezúčastnil.

Výsledky víkendového testovania

Foto: TASR – Milan Kapusta

Dobrovoľné a bezplatné testovanie v rámci 4. kola operácie Spoločná zodpovednosť využilo počas uplynulého víkendu celkovo 110 609 obyvateľov. Pozitívne testy malo 2 501 z nich. Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 %.

Z porovnania výsledkov 458 aktuálne testovaných miest a obcí vyplýva, že oproti celoplošnému testovaniu z 31. 10.-1. 11. 2020 došlo k miernemu nárastu pozitivity. Porovnávané boli pritom vždy iba dáta z konkrétnych 458 miest a obcí, ktoré boli testované uplynulý víkend. V rámci celoplošného testovania 31.10-1.11.2020 sa na testovaní v týchto mestách a obciach zúčastnilo celkovo 362 666 osôb, pričom pozitivita predstavovala 2,05 %. Účasť v aktuálnom pretestovaní teda predstavuje 30,49 % z počtu otestovaných v rámci týchto istých obcí počas celoslovenského testovania.

Dáta budú digitalizovať

„Veľmi si cením prístup všetkých tých 110 609 ľudí, ktorí dokázali, že otázka zdravia a zodpovednosti nielen voči sebe ale aj ostatným im nie je ľahostajná. V súčasnej situácii potrebujeme presne takýto zodpovedný prístup, pretože Slovensku môžeme pomôcť iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď s tým, že ďalší postup, forma a podmienky testovania budú predmetom rokovania Ústredného krízového štábu a vlády SR.

Šéf rezortu obrany zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na testovaní počas uplynulého víkendu podieľali. Vyzdvihol, že vďaka skvele zvládnutej organizácii prebiehalo testovanie celý víkend plynulo a bez akýchkoľvek závažných problémov.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko, úloha bola zo strany Ozbrojených síl SR splnená, pričom profesionálni vojaci už v týchto chvíľach zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva a sú opäť pripravení aj na pomoc s digitalizáciou týchto dát.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )