Amazing Maps

Ako by vyzerala mapa sveta, keby sa každý štát premiestnil podľa toho koľko má obyvateľov? Ich nové pozície vás možno veľmi prekvapia.

Niektoré krajiny sveta majú veľmi veľkú hustotu obyvateľstva. Na malej ploche sa teda „tlačí“ veľmi veľké množstvo ľudí. Medzi krajiny s najvyššou hustotou zaľudnenia patrí napríklad Monako so svojimi viac ako 19-tisíc obyvateľmi na km² alebo Singapur v tesnom závese s viac ako 17-tisíc obyvateľmi na km². Na druhom konci rebríčka sa nachádzajú krajiny ako Mongolsko či Mauritánia, kde nájdete v priemere na jednom km² len 2 ľudí. Ako by vyzerala mapa sveta, keby sa každý štát premiestnil na nové miesto s rozlohou, ktorá odpovedá počtu jeho obyvateľov? Modelová situácia: Čína ako najľudnatejšia krajina sveta by sa premiestnila tam, kde sa dnes nachádza najrozsiahlejšia krajina sveta, a teda na miesto Ruska. 

Údaje o počte obyvateľov a rozlohe krajín nájdete kdekoľvek na internete. Organizácia Amazing Maps sa rozhodla tieto údaje vizualizovať pre širokú verejnosť v podobe mapy. Pozrieť si ju môžete práve v tomto článku. Všimnite si, že po tejto zmene by na svojom mieste ostali len 4 štáty, a to: USA, Jemen, Brazília a Írsko. Našli ste, kde by sa v takomto alternatívnom svete nachádzalo Slovensko či Česko?

Amazing Maps
Amazing Maps

Ak ste pozorne hľadali, určite ste našli novú polohu Slovenska a Česka. Slovensko by sa premiestnilo na miesto Jordánska a Česko by sa presťahovalo do Guinei.

Organizácia Amazing Maps ponúka svojím fanúšikom na Facebooku či Twitteri aj množstvo iných zaujímavých máp. Niektoré z nich vám ukážeme aj v našom článku.

Svet rozdelený do 4 regiónov s rovnakým počtom obyvateľov

Amazin

Vzdialenosť, ktorú môžete z európskych hlavných miest prejsť vlakom za menej ako 1 deň

mapa-obyvatelia-3
Amazing Maps

Koľko % z celkového počtu obyvateľov európskych krajín žije v hlavnom meste svojho štátu?

mapa-obyvatelia-4
Amazing Maps

Prvá vytlačená mapa Severnej a Južnej Ameriky z roku 1554

mapa-obyvatelia-5
Amazing Maps

Vegetácia našej planéty

mapa-obyvatelia-6
Amazing Maps

Glóbus vyrezaný z pomaranča

mapa-obyvatelia-7
Amazing Maps

Svet, v ktorom hladina morí stúpne o 100 metrov

mapa-obyvatelia-8
Amazing Maps

Páčia sa vám mapy od organizácie Amazing Maps?

Pozri aj: Česko najhoršie, Slovensko na alarmujúcej priečke. Táto prehľadná mapa ukazuje mieru rasizmu v každej krajine Európy

interez.sk (Lukáš M.), mentalfloss.com
Príbehy
0
Komentovať (0)