glamour.com

Najnovší výskum ukazuje ako sexuálny život ovplyvňuje partnerský vzťah. Pokles aktivity sexu automaticky neznamená zhoršenie vzťahu. Avšak dobrý sexuálny život treba budovať.

Hollywoodske filmy, lacné sitkomy či šteklivé časopisy sú často obviňované z toho že skresľujú náš pohľad na sexuálny život, lásku a prežívanie vzťahov. Ako má vlastne vyzerať šťastný sexuálny život? Túto otázku si kládli aj vedci z kanadskej univerzity a vytvorili štúdiu, ktorá konečne oddelí fikciu od reality. 

V štúdii psychológovia z Toronskej univerzity skúmali sexuálny život 1900 účastníkov z heterosexuálnych a homosexuálnych párov v nádeji, že sa dozvedia tú najzákladnejšiu otázku svojho výskumu: Čo vytvára šťastný sexuálny život?

Ich štúdia prišla k záverom, že sexuálne uspokojenie v dlhodobých vzťahov sa točí najmä okolo našej snahy budovať vzťah vo všetkých jeho oblastiach, a to aj v oblasti sexu.

Výskum zistil, že páry majú najviac sexu v prvých dvoch až troch rokoch svojho vzťahu. Psychológovia tak toto obdobie nazývajú medové týždne. Keď toto obdobie prejde, nastáva v sexuálnom živote útlm, čo môže, ale nemusí negatívne ovplyvniť vzťah samotný. Podstatné je, ako sa k tomu partneri postavia.

pixabay.com
pixabay.com

Ľudia, ktorí veria v to, že ich sexuálny život je ukazovateľom kvality vzťahu, môžu mať problém. Keď cítia, že ich sexuálny život nie je tým čo býval, začnú tieto predstavy pretavovať aj do ďalších oblastí ich partnerského života.

„Ľudia, ktorí veria na sexuálny osud, používajú svoj sexuálny život ako barometer ich vzťahu. Veria, že ak majú problém v spálni, tak ho majú aj vo vzťahu,“ dodáva Maxwellová.

Naopak ľudia, ktorí veria, že ich sexuálny život dokážu budovať, tak v takomto vzťahu dokážu zotrvať rovnako šťastní aj v čase, keď majú sexu menej.

„Vieme, že nezhody týkajúce sa sexu sú bežné v priebehu vzťahu. Váš sexuálny život je ako záhrada, s ktorou musíte byť prepojení a starať sa o ňu“ vraví Jessica Maxwellová autorka štúdie a doktorandka na katedre psychológie v Toronte.

Glamour
Glamour

Ako Maxwellová ďalej vysvetľuje, toto vyhlásenie je v rozpore s názorom niektorých ľudí, ktorí majú romantickú predstavu o svojich vzťahoch a vnímajú ich ako niečo statické a nemenné. To môže v ľuďoch vytvárať pocit, že keďže sa vzťah nikde neposúva, tak vlastne končí. To ale nie je pravda. Každý vzťah sa dá rozvíjať, len treba na tom pracovať.

Vedeli o tom, že ženský orgazmus je tak zložitý na pochopenie, že mnohí vedci v ňom nemajú úplne jasno? Prečítajte si náš článok a zistite nové fakty o ženskom orgazme, o ktorých ste doteraz nevedeli.

interez.sk (mmm), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)