Foto: Ilustračné (Pexels)

Homofóbia a transfóbia budú v Brazílii považované za zločin.

Brazília uskutočnila významný ľudskoprávny krok. Homofóbiu a transfóbiu položila pred zákonom na rovnakú úroveň ako rasizmus. Nariadenie schválilo šesť z jedenástich sudcov najvyššieho súdu a do platnosti vstúpi zrejme už v júni. 

Prieskum v roku 2009, uskutočnený Univerzitou v Sao Paolo, ukázal silu LGBT miniority v Brazílii. Ku gayom či bisexuálom sa hlási 10,4% mužov, k homosexualite a bisexualite presne 6,3% žien. Celkovo ide o približne 20 miliónov ľudí. Práve v Sao Paolo pritom žije najväčšia LGBT komunita v celej Brazílii. Veľkým problémom krajiny je však aj homofóbia a transfóbia, pre ktoré sa v Brazílii dokonca aj zabíja.

Foto: Ilustračné (Unsplash)
Homofóbia je strach, nenávisť alebo odpor k lesbám, gejom alebo bisexuálnym ľuďom. Transfóbia označuje strach, nenávisť alebo odpor k transrodovým osobám.

V roku 2013 Brazília povolila osobám rovnakého pohlavia uzatvárať manželstvá a rovnako týmto párom povolila aj adopciu. V krajine je však výrazný a častý výskyt homofóbie či transfóbie, ktorý vedie k násilnostiam a dokonca aj obetiam na životoch. Od začiatku roka bolo v Brazílii zavraždených už 141 LGBT ľudí, pričom počas minulého roka sa počet obetí vrážd v LGBT komunite vyšplhal na 420.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

Najvyšší súd sa pre nárast násilia a obetí vrážd medzi LGBT ľuďmi rozhodol hlasovať o zaradení homofóbie a transfóbie medzi zločiny. Za nariadenie hlasovalo 6 z 11 sudcov, zvyšných 5 bude hlasovať začiatkom júna. Rozhodnutie najvyššieho súdu sa už ale nezmení. Nariadenie, ktoré homofóbiu a trasnfóbiu stavia do rovnosti napríklad s rasizmom by malo v Brazílii začať platiť budúci mesiac.

BBC
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )