Foto: TASR / Twitter

Kličkovcov teraz čaká azda najdôležitejší zápas ich života.

Vitalij Kličko je známou tvárou verejnosti aj obrazoviek už desiatky rokov. Jeho postoj k vojne na Ukrajine a okamžité rozhodnutie brániť svoju krajinu však dokázali, že okrem profesionálneho športovca a politika je aj ozajstným patriotom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bratia Vladimir a Vitalij Kličkovci sú vo svete známi ako legendárni boxeri, ktorí vyhrávali tituly a patrili k špičke v tomto športe. Okrem toho, obaja bratia získali v minulosti doktorandský titul zo športovej vedy, čo svedčí o ich intelekte aj mimo ringu.

Foto: Vergo, CC0, via Wikimedia Commons, bratia Kličkovci v roku 2012, vľavo Vladimir a vpravo Vitalij

Starší z bratov, Vitalij (50), sa už ku koncu boxerskej kariéry rozhodol byť aktívnejší v domácej politike. Tvárou odporu sa stal v roku 2004, kedy zohral ako známa osobnosť dôležitú rolu pri Oranžovej revolúcii, ktorá bola sériou protestov prívržencov Viktora Juščenka.

O päť rokov mladší Vladimir sa síce držal od politiky ďalej a profesionálnu boxerskú kariéru ukončil len v roku 2017, do veľkého povedomia sa dostal v momente, kedy ešte týždne pred ruskou inváziou prisľúbil narukovanie do armády a bránenie Ukrajiny.

Po vypuknutí konfliktu sa k nemu pridal aj jeho brat, ktorého fotky priamo v boji obleteli svet.

Príbeh svetového boxera, z ktorého sa stal primátor

Vitalij Kličko sa narodil 19. júla 1971 na území dnešného Kirgizska (vtedy súčasť ZSSR). Spolu s bratom žili istú časť života dokonca aj v Československom mestečku Mimoň, ktoré sa nachádza v Libereckom kraji.

Navštevovali tam školu pre deti sovietskych vojakov, keďže ich otec, tiež Vladimir, bol uznávaný pilot a dôstojník Sovietskych vzdušných síl a aj on sa podieľal napríklad na záchranárskych prácach po explózii v Černobyle v roku 1986.

Foto: TASR/AP

Vitalij začal s amatérskym boxom, keď mal 13 rokov, pričom jeho štatistika pred vstupom do profesionálneho ringu je 195 víťazstiev, z toho až 80 knockoutov a len 15 prehier. V roku 1996 začala jeho cesta profesionála, ktorý si v prvom profi zápase pripísal hneď knockout súpera.

Medzi rokmi 2004 až 2008 pre zdravotné dôvody nesúťažil, no okrem toho sa radoval viackrát z titulov a výhier vo veľkých zápasoch. Od roku 2004 sa teda začal ukazovať aj v politickom dianí a mnohokrát dával najavo svoje postoje.

Koniec boxerskej kariéry, začiatok tej politickej

Ako píše o Kličkovi portál Britannica, s boxom definitívne skončil v roku 2013 ako 43-ročný. Spravil tak preto, aby sa mohol naplno venovať ukrajinskej politike. Onedlho sa objavil ako jeden z vodcov protestného hnutia na kyjevskom Majdane (Námestie nezávislosti) a pomohol vyjednať dohodu, ktorá zastavila smrtiace vládne útoky na demonštrantov.

Po poslednej vlne policajného násilia, ktoré vo februári 2014 vyústilo do smrti viac ako 70 demonštrantov na Majdane, podpora pre vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča skolabovala.

Foto: TASR/AP

Janukovyč nasledujúci mesiac utiekol z Ukrajiny do Ruska. Dočasná vláda naplánovala predčasné prezidentské voľby na máj 2014 a práve Vitalij Kličko bol v týchto pretekoch na vedúcej pozícii. Čoskoro však ponúkol svoju podporu magnátovi Petrovi Porošenkovi a po tretíkrát v rade ohlásil svoju kandidatúru na starostu Kyjeva, ktorú napokon vyhral.

Poriadne dialógy so Zelenským ešte nestihol, lebo bojuje

Kličko aj Porošenko zvíťazili vo svojich súťažiach a obaja sľúbili, že budú riešiť nespočetné množstvo problémov, ktoré trápili Ukrajinu a jej hlavné mesto. V roku 2015 bol znovu zvolený za starostu Kyjeva a krátko nato musel odstúpiť z postu lídra politickej strany Solidarita po tom, čo vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý zakazoval politickým úradníkom samosprávy vo vedúcej pozícii byť zároveň členmi politických strán.

V roku 2019 prišiel na post prezidenta Volodymyr Zelenskyj, o ktorom sme písali nedávno. Zelenskyj a Kličko sa často stretávali v otázke riadenia hlavného mesta. Tieto politické rozdiely sa však rozplynuli počas ruskej invázie na Ukrajinu.

Bratia na bojisku

Kličko bol jednou z najviditeľnejších tvárí pri obrane Kyjeva. Sľúbil, že sa pripojí k Vladimirovi, ktorý sa prihlásil do ukrajinských záloh už v predošlých týždňoch pred inváziou, a chopí sa zbraní proti útočiacim ruským silám.

Foto: TASR/AP

Po vypuknutí konfliktu sa teda Vitalij aj Vladimir rozhodli brániť svoju krajinu, pričom súčasný primátor Kyjeva svoje narukovanie do armády okomentoval: „Nemám inú možnosť, budem bojovať,“ cituje USA Today slová 50-ročného bývalého boxera.

Ukrajina sa v náročných bojoch stretla s obrovskou oddanosťou celého národa. Do obrany svojej domoviny sa púšťajú mladí aj starí, vrátane osobností ako bratia Kličkovci či prezident Zelenskyj.

Uložiť článok

Najnovšie články