Foto: Jaroslav Alexandr Dvořák [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Matthäus Hetzenauer mal len 20 rokov, keď sa stal najlepším ostreľovačom Tretej ríše.

Medzi rokmi 1943 až 1945 sa Matthäus stal postrachom sovietskych vojakov. Bez ľútosti ich strieľal jedného po druhom a osobne sa postaral o smrť 345 ľudí, niektorí si však myslia, že ich počet by mohol pokojne byť aj dvojnásobný. Do zajatia padol skôr než dovŕšil 30 rokov, no stihol sa stať najobávanejším ostreľovačom nemeckého vojska.

Najlepší ostreľovač – fakty

Rakúske rodisko

Matthäus Hetzenauer sa narodil 23. decembra 1924 do rakúskej robotníckej rodiny. Miesto, kde sa narodil, je neďaleko hraníc s Nemeckom a jeho otec Simon a matka Magdalena robili, čo mohli aby vyžili z kúska pôdy, ktorú vlastnili. Našťastie Simon bol skvelým lovcom a vďaka tejto schopnosti dokázal rodine zabezpečiť aj dostatok mäsa.

Vzory v rodine

Práve otec bol ten, kto naučil Matthäusa strieľať. Okrem toho, za vzor považoval aj svojho strýka Josefa, ktorý si z maďarsko-rakúskej vojny priniesol niekoľko medailí a ako veterán mal vždy o čom synovcovi rozprávať. Okrem streľby sa však Matthäus priučil aj umeniu kamufláže a mapovania terénu, ktoré mu v neskoršej kariére nesmierne pomohli.

Jaroslav Alexandr Dvořák [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Vstup do armády

Keď mal Matthäus len 17 rokov, pridal sa k nemeckej armáde. Úlohou jeho jednotky bolo chrániť východný front a zároveň južnú časť nemeckého pohraničia. V roku 1943 svoje pôsobisko zmenil, aby sa naučil narábať s mínometom a zaučil sa delostrelectvu. Plán bol taký, že bude pešiakom, čo mladíkovi vzhľadom na to, čo sa naučil od otca, vyhovovalo. Matthäusovi velitelia si však všimli jeho strelecký talent a od marca do júla v roku 1944 bol preto trénovaný ako ostreľovač.

Ochrana pred sovietskym vojskom

Takto si Nemecko zabezpečilo toho najnebezpečnejšieho ostreľovača druhej svetovej vojny. Zbraň sa stala predĺžením jeho rúk a očí a po nejakom čase bol v roku 1944 prevelený do Maďarska a do Slovenska. Nemci totiž potrebovali zastaviť postup Sovietov a dúfali, že Matthäus im pomôže. Jeho úlohou bolo ochrániť horské priechody, vďaka čomu sa denne ocital pod paľbou.

Šach

Hetzenauer si počínal veľmi dobre, vždy vedel, na ktoré body sa má zamerať tak, aby si prestrieľal cestu až k veliacim dôstojníkom. Bolo to, akoby hral ostreľovačský šach. Niekedy trpezlivo vyčkával celé hodiny, kým napokon vystrelil smrtiacu ranu. Vedel, že ak by vystrelil čo i len o minútu skôr, ako bolo treba, vyzradil by svoju pozíciu a padol by do sovietskeho zajatia.

Nepríjemné poranenia

Od augusta v roku 1944 do mája v roku 1945 Hetzenauer zabil údajne až 345 vojakov a nepriateľa dokázal zasiahnuť na vzdialenosť 10 futbalových ihrísk. Za svoju snahu a schopnosti si od Nemcov vyslúžil ostreľovač množstvo ocenení, utŕžil však aj nepríjemné poranenia. Ešte v roku 1944 bol postrelený do hlavy a ku koncu vojnu bol postrelený ešte niekoľkokrát. Napokon ho však šťastena v máji v roku 1945 opustila. Padol do zajatia, kde bol mučený nielen on, ale aj jeho spolubojovníci. Niekoľko rokov strávil v zajateckom tábore, až ho napokon v roku 1950 prepustili.

Matthäus sa vrátil domov, stal sa tesárom, oženil sa a žil jednoduchým životom. Zomrel v roku 2004 vo veku 79 rokov.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články