Henrieta Balázsová / /
Ak chcete pôsobiť profesionálne a sebavedome, vyhýbajte sa im.

Či už v škole alebo v práci – väčšina z nás sa snaží spraviť naozaj čo možný najlepší dojem, na ktorom si následne môže budovať svoju kariéru a budúcnosť. Nezáleží však len na tom, čo robíme a čo hovoríme, mimoriadne dôležitou je aj reč tela. A keď sa nechcete úplne diskvalifikovať práve kvôli nej, nasledovným 8 chybám sa určite vyhnite.

Príliš uvoľnené sedenie

Keď ste v pohodlí domova, pokojne sa na pohovke či v kresle “rozvaľte”. Ak to však spravíte v práci, budete pôsobiť znudene a tiež tak, že akékoľvek zásady slušného správania sú vám cudzie.

Prekrúcanie očami

Sem-tam sa tomuto gestu nevyhneme, samozrejme však treba rozlišovať, kedy je spraviť ho úplne v poriadku a naopak, kedy je už úplne “cez čiaru”. Do práce však celkom určite nepatrí.

Pozícia “figový list”

V tejto pozícii môžeme niekedy vidieť mužov, a to v situácii, keď si napríklad pri čakaní alebo pri rozhovore prekryjú rozkrok rukami. Ide samozrejme o absolútne nevhodné gesto, oveľa lepšie je ruky držať uvoľnene pozdĺž tela, prípadne nimi počas rozhovoru s mierou gestikulovať.

brightside.me

Nerešpektovanie osobného priestoru

Každý má istú osobnú zónu a ak jej hranice niekto prekročí, je nám to nepríjemné. Nikdy sa preto k osobe, s ktorou hovoríte, nepribližujte až príliš. Signálom, že ste tieto pomyselné hranice prekročili môže byť to, že sa od vás nenápadne vzďaľuje.

Hrbenie sa

Viaceré štúdie už potvrdili, že ak sa poriadne vystrieme, nielenže sa sami cítime sabavedomejšie, ale zároveň tak aj pôsobíme. Nevhodné je tiež opieranie sa o stôl, o stenu, o stoličku a podobne.

Skrývanie rúk za chrbtom

Odborníci na reč tela upozorňujú na to, že ak s niekým hovoríte a ruky máte “skryté” za chrbtom, môžete pôsobiť dojmom, že niečo skrývate a druhá osoba vám tak podvedome automaticky nemusí veriť.

Pričasté kontrolovanie času

Veľmi zle pôsobí aj to, keď sa na hodinky na ruke alebo na svojom smartfóne pozeráte a príliš často. Môže to spôsobiť dojem, že daná konverzácia vám je nepríjemná, alebo vás nudí.

Foto: pexels.com

Nevhodné nasmerovanie tela

Rovnako zlým dojmom pôsobí aj to, keď s niekým hovoríte, no svoje telo máte otočené mierne od neho. Takisto to pôsobí dojmom, že o danú konverzáciu nemáte vôbec záujem.

Pozri aj: 10 základných tajomstiev reči tela, ktoré vám toho o človeku prezradia veľa aj bez toho, aby prehovoril

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)