/
…a preto ich nikdy nebudete mať dosť.

Je pravda, že sú jednou z vecí, ktoré nám môžu priniesť slobodu, avšak nič nie je dobré nadhodnocovať. Stále sú to “len” peniaze – vždy tu boli, sú tu aj teraz a vždy tu aj budú. Ak na nich však až príliš lipnete, váš vzájomný vzťah by sa dal označiť za nezdravý. A ako zistíte, že to tak naozaj je?

Tak, že týchto 10 znamení vám bude nepríjemne povedomých.

#1 Neustále sa stresujete tým, že ich nemáte dosť

Hlavou vám často víri problém, že nemáte dosť peňazí. Pravdou je však to, že podobné myšlienky majú aj ľudia, ktorí majú na účte milióny eur. Nie náhodou sa hovorí, že s jedlom rastie chuť a pri peniazoch to platí dvojnásobne.

#2 Míňanie vo vás prebúdza pocit viny

Kúpili ste si niečo, čo sa vám už dlho páčilo alebo niečo, čo vám zjednoduší život alebo prácu a teraz máte výčitky svedomia? To je však chyba. Ak míňate s rozumom a nie ste márnotratní, na pocit viny zabudnite.

#3 Ste príliš šetrní

Ani toto nie je práve najlepším znamením. Mať nejakú rezervu či vedieť peniaze dobre investovať je samozrejme základom spokojného a úspešného života, no ak vás často prirovnávajú k strýkovi Držgrošovi, tiež to nie je práve výhra. Život treba žiť s tým, že peniaze si do hrobu aj tak nevezmete.

#4 Žijete na dlh

Hypotéka, spotrebný úver na dovolenku, leasing na auto a nakoniec sa tie poplatky tak nakopia, že spátku za svoj rozsplátkovaný telefón musíte platiť zo svojej kreditnej karty. Život na dlh však nie je cestou, ale prekliatím. Každý by sa mal prikrývať len takou perinou, na akú má.

Photo by Mateusz from Pexels

#5 Za dobré veci a dobré zážitky považujete len to, čo je drahé

Hovorí sa, že najlepšie veci sú v živote človeka zadarmo. To, či je to pravda už necháme na vašom zvážení, no pravdivý určite nie je ani opačný extrém – že tie najlepšie veci sú najdrahšie.

#6 Večne sa vyhovárate na nejaké neočakávané výdavky

Môžete mať akýkoľvek mesiac, no vždy si nájdete niečo, na čo sa vyhovoriť – len preto, aby ste mohli míňať viac, než si môžete dovoliť. Aj toto je znakom nezdravého vzťahu s peniazmi.

#7 O peniazoch sa odmietate rozprávať

Psychológovia sa zhodujú na tom, že ak vám je nepríjemné rozprávať sa o peniazoch, je to jasným znakom toho, že túto oblasť máte absolútne nezvládnutú a preto vás stresuje. Skúste popracovať na svojej finančnej gramotnosti a uvidíte, že sa to zlepší.

Photo by Kristina Flour on Unsplash

#8 O ľuďoch, ktorí ich majú, hovoríte negatívne

Myslíte si, že peniaze sú zlo a rovnako si myslíte aj to, že nikto nemôže zbohatnúť poctivou cestou. Navyše, stále veríte tomu hlúpemu mýtu, že peniaze kazia charakter. Vedzte však, že peniaze ho nekazia, ony ho len odkrývajú. A naozaj sa k nim dá dostať aj tvrdou prácou, inteligenciou a šikovnosťou.

#9 Záleží vám na tom, ako vás vnímajú druhí

Kúpite si auto či hodinky, na ktoré nemáte – a to len preto, aby ste svoje okolie presvedčili o úplnom opaku. Skôr či neskôr si však uvedomíte, že takýto štýl života je devastačný a neprináša nič dobré.

Photo by David Buchi from Pexels

#10 Peniaze vnímate ako nevyhnutné zlo

Myslíte si, že peniaze sú len obyčajným prostriedkom na platenie účtov a prežitie. Takto to však nie je, ak sa peniaze dostanú do dobrých rúk, dokážu aj dobré veci. Môžete vďaka nim precestovať celý svet alebo pomôcť druhým. Voľba je však vždy len na vás.

Pozri aj: Pravidlo troch dní: Bola som na mizine, nemohla som si nič kúpiť a mala som dlhy. Vďaka nemu sa všetko zmenilo

businessinsider
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)