Vedci prišli na to, že istá činnosť má schopnosť zvýšiť IQ v priemere o 12 bodov.

Je zvykom vyjadrovať intelektuálnu schopnosť jednotlivca v hodnotách IQ skóre. Táto hodnota je často považovaná za číslo, ktoré vyjadruje intelekt a kreativitu. Nie je preto prekvapením, že vedci po celom svete sa snažia nájsť spôsob, ktorým by bolo možné IQ zvýšiť. Niektorí dokonca prišli s nápadom užívania tabletiek, ktoré by IQ zvýšili podobne, ako to bolo v hollywoodskom filme Všemocný (Limitless). So zvláštnymi pokusmi a metódami akoby sa v súčasnosti roztrhlo vrece.

V tomto prípade sa vedci zamerali na zvláštny fenomén zvaný synestézia (článok o synestézii sme vám už priniesli tu). Istej formy synestézie je schopná približne jedna štvrtina populácie. Ide o kríženie informácií z rôznych zmyslových orgánov, niektorí jedinci teda napríklad dokážu cítiť chuť vysloveného slova na jazyku. Vaše meno im napríklad môže chutiť ako čokoláda alebo arašidy. Iní zas vidia zvuky, napríklad ako farebné vlny. Existuje veľké množstvo rôznych zmyslových kombinácií.

pixabay.com

Štúdiu zaoberajúcu sa synestéziou vedú psychológovia z univerzity v Sussexe. Tvrdia, že replikáciou schopnosti synestézie počas 9 týždňov trvajúceho tréningu je možné zvýšiť hodnotu IQ. Tréning zahŕňa napríklad cvičenia, počas ktorých sa účastníci učia spájať každé písmeno s istou farbou. Štúdia pracovala so 14 účastníkmi a pomohla im dosiahnuť schopnosť synestézie bez toho, aby mali skutočne skrížené zmysly. Účastníci sa nielen naučili spájať písmená s farbami, ale do istej miery si osvojili schopnosť synestézie.

Niektorí účastníci tvrdili, že písmeno „g“ má podľa nich svoju osobnosť, kým iní pri vyslovení písmena „b“ vnímali modrú farbu. Schopnosť synestézie je zaujímavým fenoménom sama o sebe, vedci však prišli na to, že ich tréning má zvláštny vedľajší efekt.

pixabay.com

V porovnaní s kontrolnou skupinou, jedinci, ktorí sa zúčastnili tréningu mali po 9 týždňov trvajúcom tréningu vyššie IQ v priemere o 12 bodov. Vedci ešte stále skúmajú, či zvýšené IQ skutočne súvisí so synestéziou, alebo sa zvýšilo v dôsledku mentálneho úsilia vloženého do tréningu, v každom prípade sú však výsledky šokujúce.

Podľa Dr. Daniela Bora toto zistenie otvára dvere mnohým možnostiam. Napríklad by pomocou tohto tréningu bolo možné trénovať ľudí s oslabenými mentálnymi schopnosťami. Tréning by mohol výrazne pomôcť zlepšiť mentálne schopnosti detí, ktoré trpia ADHD alebo dospelým jedincom, ktorí trpia demenciou.

pixabay.com

Dr. Bor tiež poznamenal, že účastníci tréningu sa nestali synestetmi v pravom slova zmysle a tri mesiace po skončení tréningu dokonca o schopnosť vidieť farbu pri vyslovení písmena prišli. Napriek tomu je však vedľajší efekt vo forme vyššieho IQ mimoriadne zaujímavým výsledkom. A aj keď IQ nie je všetko a na fungovaní jedinca sa podieľa mnoho ďalších faktorov, o niečo vyššie skóre iste nie je na škodu.

Pozri aj: NICOLE BARROVÁ: 12-ROČNÉ DIEVČA, KTORÉ MÁ VYŠŠIE IQ AKO ALBERT EINSTEIN ČI STEPHEN HAWKING

psych.sk (PetraS) learning-mind.com
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy