/
"Buďte ako voda."

Svoj pamätný výrok o tom, že človek by sa mal naučiť správať ako voda vyslovil Bruce Lee ešte v roku 1971, v rozhovore s Mikeom Longstreetom v jednej z epizód televíznej relácie Longstreet. Jeho tvrdenie vychádzalo z Wu-wei, jednej z najdôležitejších zásad taoizmu.

To, čo vtedy Bruce Lee povedal, môže ešte aj dnes zmeniť celý váš život. Jeho slová zneli takto: “Buď ako voda, ktorá si razí svoju cestu trhlinami v skalách. Nebuď asertívny, nepôsob silou, nevyvíjaj žiadnu silenú snahu – len sa prispôsob danému okamihu. Iba tak nájdeš cestu, ako sa dostať cez čokoľvek. Voda, ktorá vytvorila v skalách trhliny, ktorými preniká, sa nezmenila. Zmenili sa tie skaly.”

Bruce Lee pokračoval: “Vyprázdni svoju myseľ, buď akoby bez tvaru. Ani tá voda nemá svoj tvar, prispôsobuje ho skalám. Keď by si rovnakú vodu nalial do pohára, bude mať tvar pohára. Nalej ju do fľaše, získa tvar fľaše. Nalej ju do čajovej kanvice, získa tvar čajovej kanvice. Buď ako voda, priateľu.”

Photo by Darina Çiço from Pexels

Tieto jeho slová boli postupom času skrátené len na “Buďte ako voda,” či „Buďte vodou,” čomu samozrejme významovo nie je čo vytknúť. Nikto sa však nikdy príliš nezamýšľal nad tým, prečo Bruce Lee tieto slová vyslovil, prípadne čo tomu predchádzalo.

Až v roku 2016 boli vďaka Bruce Lee Foundation uverejnené ďalšie súkromné listy a poznámky Leeho, ktoré neboli predtým nikde publikované.

Našiel sa medzi nimi aj jeden zaujímavý zápis, v ktorom písal Bruce Lee toto: “Môj inštruktor, s ktorým som pracoval na sebauvedomení mi povedal, aby som si vždy zachoval svoju pravú tvár a prirodzenosť tým, že nebudem zasahovať do prirodzeného chodu vecí. Presvedčil ma o tom, že žiaden problém nevyriešim tým, že sa ho budem snažiť ovládnuť. Vyriešim ho len tým, že sa mu dokážem prispôsobiť. Potom mi povedal, nech už tento týždeň necvičím a poslal ma domov o tom všetkom popremýšľať.”

Ďalej je známe, že práve počas tohto týždňa dospel Bruce Lee k poznaniu, ktoré zmenilo celé ponímanie jeho života. A jeho súčasťou bol práve aj vyššie uvedený výrok, ktorý môže dať naozaj veľa každému z nás. Základom je len správne ho pochopiť.

Pozri aj: Týchto 20+ inšpirujúcich citátov vás nakopne vo chvíľach, kedy to budete potrebovať najviac

themindsjournal
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)