Petra Sušaninová / /
Hubert Pilčík sa vďaka hrôzostrašným činom navždy zapísal do dejín Československa.

V roku 1948 sužovala krajinu kríza a množstvo ľudí sa rozhodlo pre emigráciu z Československa do iných krajín. Najviac ľudí sa rozhodlo odísť do Nemecka a do Rakúska, no odhaduje sa, že celkovo vtedy krajinu opustilo až 250 000 ľudí, pričom nejednému z nich pomohol cez hranice práve Hubert Pilčík. Jedného dňa si však povedal, že už viac ľudí nebude len prevádzať cez hranice, ale aj vraždiť.

Narodil sa 14. októbra v roku 1891 v českom mestečku Nový Hrozenkov. Už od mladosti bol jeho život pomerne hektický, putoval z práce do práce a nikde nepobudol príliš dlho. Najdlhšiu dobu bol zamestnaný vo firme Škoda ako zámočník, kde ostal až do dôchodku. Mal o 11 rokov mladšiu manželku a ich manželstvo ostalo bezdetné.

Na zločiny Huberta Pilčíka by sa možno nikdy neprišlo, no 6. marca v roku 1951 vypukol požiar v opustenej chate, ktorej sa hovorilo Lipovka. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu, no desivý nález nikto nečakal. Na ďalší deň boli v Lipovke nájdené obhorené ľudské pozostatky. Vyšetrovanie preukázalo, že pozostatky patrili mužovi a jednoznačne ho nezabil požiar chaty, bol totiž poliaty horľavinou a upálený zaživa už skôr, ako požiar v Lipovke vypukol. Vzhľadom na to, že telo bolo požiarom značne poškodené, totožnosť muža sa odhaliť nepodarilo.

False Hope: Hubert Pilčík (1891–1951)Pilčík’s sickening crimes have an added heartbreaking dimension in that he…

Gepostet von Murderpedia am Samstag, 29. Oktober 2016

O niečo neskôr, no ešte v ten istý rok, sa deti hrali neďaleko mesta Senec, keď našli ľudskú nohu. Rodičia zalarmovali úrady a ukázalo sa, že v plytkom hrobe ležala polonahá, približne 30-ročná žena. Jej telo bolo už v pokročilom štádiu rozkladu, no aj vďaka povrazom na jej tele sa podarilo zistiť, že bola zavraždená. Túto ženu sa po nejakom čase podarilo vďaka zubným korunkám identifikovať ako Renatu Balleyovú.

Vyšetrovanie ukázalo, že Renata sa spolu so svojou rodinou chystala emigrovať. Jej príbuzní si mysleli, že sa to podarilo, no Renatu už viac nevideli. Stopy viedli priamo do domu číslo 149 v Senci, v ktorom býval prevádzač Hubert Pilčík so ženou. Pre úradníkov bolo ťažké uveriť, že by Hubert vraždil. Bol to milovník prírody, podnikal dlhé túry, zbieral liečivé bylinky a chránil prírodu, ako len mohol.

Všetky dôkazy však predsa len viedli priamo k nemu a polícia ho napokon zatkla za vraždu Renaty a jej otca. Neskôr sa však ukázalo, že Hubert bol skutočne nebezpečný vrah a je možné, že vrážd má na konte omnoho viac. Po domovej prehliadke sa u Pilčíka našla 12-ročná neter zavraždenej Renaty, ktorá mala byť v tom čase v Bavorsku, množstvo zbraní, obhorený občiansky preukaz cudzej osoby a batožina s oblečením a obuvou rôznych veľkostí.

Našlo sa dokonca aj mučiace zariadenie, v ktorom bola Renatina neter väznená a mučená. Neskôr dievča vypovedalo, že ju Pilčík aj zneužil a nútil ju rodine písať listy, aby to vyzeralo, že je skutočne v Bavorsku. Ukázalo sa, že muž upálený v Lipovke bol Renatin otec a aj toho zabil práve Hubert Pilčík.

V roku 1951 bol napokon Hubert Pilčík uväznený a počas vypočúvania sa priznal, že plánoval zabiť nielen neter mŕtvej Renaty, ale aj ďalších jej príbuzných a dokonca aj svoju manželku. Dlho však v cele nepobudol, pretože v nej spáchal samovraždu.

Pozri aj: Irena Čubírková: Svojmu druhovi odrezala hlavu a v nákupnej taške ju odhodila vo vlaku. Takýto je príbeh najznámejšej československej vrahyne

wikipedia, kriminalistika
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)