Aký „tvor“ ste vy? Ste ranné vtáča? Užívate si skoré ranné vstávanie a chodíte spať hneď po zotmení? Alebo ste skôr nočná sova, ktorej nevadí byť hore dlho do noci, rána sú skôr utrpením a najkrajšie ráno je také, kedy netreba nastaviť budík a môžete sa vyspať do ružova?

Mnoho ľudí si automaticky spája ranné vyspávanie s lenivosťou. Avšak nedávne výskumy dokázali pravý opak. Tí, ktorí radi chodia neskoro spať a ešte neskôr vstávajú, nie sú leniví. Naopak, sú to vysoko inteligentní a kreatívni jedinci. Napriek tomu, že rodičia nám od malička vtĺkajú do hláv, že máme chodiť spať a aj vstávať v rozumnom čase, výskumy ukázali zaujímavé fakty, ktoré na zvyky nočných tvorov vrhajú pozitívne svetlo.

Satoshi Kanazawa z oddelenia psychológie University College v Londýne vykonal výskum, ktorý dokázal, že existuje úzke prepojenie medzi inteligenciou a schopnosťou prispôsobiť sa. Kanazawa tvrdí, že toto správanie je evolučne nezvyčajné, čo znamená, že sa líši od správania, ktoré bolo bežné pre našich predkov. V minulosti bolo ponocovanie a následné dospávanie skôr výnimočné. V súčasnosti je raritné skôr to, keď niekto chodí skoro spať a dobrovoľne aj skoro vstáva.

nočné sovy1
flickr.com

Základnou hypotézou Kanazawovho výskumu bolo, že inteligentnejší ľudia majú sklony viac ponocovať, než menej inteligentní. Túto predpoveď mu potvrdila aj štúdia zvaná National Longitudinal Study of Adolescent Health (v preklade dlhodobá štúdia zdravia adolescentov).

graf
elsevier.com

Graf vyššie pochádza práve z tejto štúdie a Kanawaza sa ním inšpiroval. Za pomoci týchto grafov a informácii zo štúdie dospel k záveru, že deti, ktoré sú inteligentnejšie majú sklony vyrásť v nočných tvorov a byť dospelými, ktorí radi chodia neskoro spať a radi dlho spia nie len cez víkendy, ale aj cez týždeň.

Podobný výskum vykonala nedávno aj univerzita v Madride, ktorá skúmala spánkové návyky tisícky teenagerov. Výskumníci nechali študentov vyplniť test zameraný na induktívne myslenie, ktoré sa úzko spája so všeobecnou inteligenciou. Nočné sovy skórovali vyššie ako ranné vtáčatá.

nočné sovy2
lifehack.org

Zaujímavým protikladným zistením však je, že študenti, ktorí ostávali hore do skorých ranných hodín, mali o osem percent horšie študijné výsledky ako študenti, ktorí chodili skoro spať a vstávali skoro ráno. Tento rozdiel môže byť spôsobený tým, že nočné sovy majú problém nakopnúť skoro ráno svoj mozog k výkonu, pričom vyučovanie v školách prebieha hlavne práve v skorých ranných hodinách.

nočné sovy3
indianexpress.com

A tu séria výskumov ešte nekončí. Zapojila sa aj Catholic University of the Sacred Heart v Miláne. 120 mužov a žien v rôznom veku bolo požiadaných, aby vyplnili dotazník týkajúci sa toho, či si o sebe myslia, že sú skôr nočné sovy, alebo ranné vtáčatá. Následne boli požiadaní, aby vyplnili sériu troch testov, ktoré posudzovali kreatívne myslenie a schopnosť riešiť problémy. Odpovede boli skórované v závislosti od toho, aké boli originálne, prepracované, plynulé a flexibilné. Výsledky ukázali, že nočné sovy skórovali vo všetkých testoch vysoko, zatiaľ čo ranné vtáčatá a tí niekde medzi „ponocovačmi“ a „vstávačmi“ ledva dosahovali skóre nad 50 bodov. Autorka výskumu, Marina Giampetro verí, že kreativita je výsledkom schopnosti originálne riešiť problémy a hľadať alternatívne riešenia. Tvrdí, že všetko je o tom, ako využívame svoj čas.

nočné sovy4
pixabay.com

Ako teda vidíte, áno, ranné vtáčatá síce môžu byť viac produktívne, ale nočné sovy sú viac kreatívne. Ranné vtáčatá využívajú svoj čas skoro ráno napríklad na to, aby išli cvičiť, urobili kávu, alebo idú skôr do práce. Nočné sovy zas v noci vytvárajú niečo úplne nové a kreatívne. A to jednoznačne nie je znakom lenivosti.

Pozri aj: 8 SIGNÁLOV KTORÉ TI HOVORIA, ŽE SI AŽ PRÍLIŠ VYSTRESOVANÝ A MAL BY SI SPOMALIŤ

psych.sk (Petra Sušaninová) iheartintelligence.com
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )